1. května 2022
10.30–12.00 sraz všech sokolů (z vlaků, aut a autobusů) na tzv. krámské louce (severní rozcestí) – zde společné posezení na louce, bude zde několik stánků s občerstvením
12.00 společný výstup na vrchol Řípu
13.00 slavnostní přivítání na Řípu, vztyčení vlajky, zazpívání společných písní
od 13.30 volný program
sestup už je individuální

Odjezd historického vlaku z Prahy Masarykova nádraží (cca 70 let staré vagony, tzv. rybáky)

8.30–8.45 sraz v hale Masarykova nádraží
8.45 přistavení vlaku
8.55 odjezd do Ctiněvsi
9.53 příjezd do Ctiněvsi
10.00–10.15 řazení průvodu
10.15–11.15 průvod okolo Řípu na krámskou louku

Zpáteční cesta
17.53 odjezd ze Ctiněvsi
18.55 příjezd do Prahy na Masarykovo nádraží

Cena vlaku je dobrovolná (přispívá se ve vlaku). Trasa ze Ctiněvsi na Říp je dlouhá 4 km.
Zarazervujte si místo ve vlaku.

Podrobné informace

Sokolský výlet na Říp se uskuteční v neděli 1. května 2022. Výlet je pro širokou veřejnost, nejen pro sokoly.

Poté, co se v dopoledních hodinách setkáme s účastníky v obci Ctiněves, obejdeme společným pochodem horu Říp zleva a zastavíme na severním rozcestí, na tzv. krámské louce, kde se potkáme z příchozími z Krabčic.

Zde bude čas na oběd, během kterého horu přeletí letadlo a seskočí parašutisté. Je zde sice několik stánků s občerstvením a společnost ČEPS nám zajistí cisternu s pitnou vodou (vlastní kelímky vítány), i tak si ale raději vemte svačinu s sebou. Nezapomeňte si vzít něco pod sebe na sezení!

Po pauze vystoupáme na Říp, kde bude připravený program: proslovy, společná píseň, různé úkoly pro děti a pro zájemce komentované prohlídky rotundy svatého Jiří. Kapacita rotundy je omezena, ne všem se podaří do ní dostat. Vstupné a další informace najdete na stránkách farnosti. Od 16.30 se v rotundě uskuteční každoroční poutní mše ke svátku sv. Jiří, kterému je rotunda zasvěcena.

Průvod
Slavnostní setkání na Řípu je turisticko-společenskou akcí. Vemte si na sebe sokolské oblečení nebo sokolské doplňky. Cesta je sice do kopce, ale je schůdná, takže někteří půjdou i v kroji. Do průvodu se hodí prapory, mávátka a i hudební nástroje.

Parkování
V obci Rovné je zajištěno parkování pro auta i autobusy. Pokud bude kapacita parkoviště naplněna, lze zaparkovat i na přilehlé louce vedle aleje. Cena stání je 50 Kč za auto a 100 Kč za autobus.

V případě dotazů volejte Kateřině Pohlové 727 945 094.

Upomínkové sokolské předměty

Jako památku na Sokolský Říp si na vrcholu budete moci za dobrovolný příspěvek zakoupit pohlednice, placky, odznak a turistické vizitky. K dispozici budou i razítka do výletních knížek.

Každý návštěvník obdrží pamětní list.

V rotundě lze zakoupit další tradiční suvenýry.

Historický kontext

Co si touto akcí vlastně připomínáme? Sokolové se jako členové nově založeného spolku chtěli v roce 1862 zúčastnit svatojiřské poutě z obce Veltrusy na horu Říp. Protože se však v té době poutě stávaly více než náboženskými událostmi politickými manifestacemi proti rakouské monarchii, báli se Tyrš s Fügnerem k účasti svolit.

Pro velký zájem mezi členstvem se ale rozhodli pro kompromis: 73 sokolů včetně Tyrše a Fügnera se pouti zúčastní, ale jen jako soukromé osoby, aby je nikdo v případě kontroverzí nemohl přímo spojovat se spolkem. Sokolové ovšem podlehli kouzlu okamžiku a vyrazili v dosud nejednotných krojích.

Časopis Lumír uvádí, že se 27. dubna 1862 na hoře Říp sešlo přes třicet tisíc lidí. Skutečně došlo na útočné projevy proti císařství, nekázeň účastníků a většina sokolů se přes noc zdržela po hostincích okolo hory. Celkový průběh výletu přiměl Tyrše k sepsání Výletního řádu, který měl stanovit a upevnit podobu všech dalších spolkových výletů, pro které byla typická hlavně tuhá kázeň a dokonalá organizovanost.

I když první sokolský výlet nedopadl podle představ sokolských zakladatelů, i tak byl důležitým mezníkem v další činnosti Sokola a obzvláště výletů, díky kterým se sokolská myšlenka dostávla do všech koutů českých zemí.