Česká obec sokolská

Memoriál Bedřicha Šupčíka – oslava kultivované síly
28. ročník závodu

15. 03. 2022

Každoroční unikátní sportovní událostí s mnohaletou tradicí, která se letos opět v Příbrami koná, je soutěžní klání ve šplhu na laně – Memoriál Bedřicha Šupčíka. Příbramský Sokol, jako hrdý zakladatel tohoto memoriálu, přivítá účastníky z celé ČR v prostorách příbramské sokolovny v sobotu 19. března od 13 hodin již po dvacáté osmé.

Šplh na laně bez přírazu se historicky řadil mezi gymnastické olympijské disciplíny, ve které si právě Bedřich Šupčík v Paříži roku 1924 připsal své nesmazatelné prvenství – první československý olympijský vítěz. Tehdy osmimetrové lano pokořil v časovém limitu 7,2 vteřiny.

Co představuje 8 metrů za 7,2 vteřiny? Dynamiku pohybu, při které se závodník dostane od podlahy ke stropu sokolovny rychlostí větší než 1 metr za vteřinu! Není to úchvatné? Pro takovýto výkon nestačí pouze extrémní silová vybavenost. Sám Bedřich Šupčík říkával: „Pro šplh nestačí mít pouze silné paže, ale celé tělo.“. Teprve poté může závodník svou sílu přetavit v kýženou rychlost a dynamiku pohybu, která ho může posunout i pod kýženou hranici 7,2 vteřiny. Pokoření této hranice je bránou do Klubu Bedřicha Šupčíka, který je v rámci světu šplhu prestižní záležitostí a možnost do něj vstoupit mají závodníci pouze v rámci závodu v Příbrami.

Dnes špičkoví závodníci tuto hranici překonávají s překvapivou pravidelností. Všechna tři první místa posledního Mistrovství České republiky ve šplhu na laně byla hluboko pod touto hranicí. Boje se svádí v setinách vteřin a letošní nejlepší výkon byl 5,25 vteřin! To už je úchvatná podívaná, při které rozum dokáže akorát přerušit dech a popustit bradu o pár centimetrů níže.

Co si za takovými výkony v rámci příprav přestavit? Většina borců se rekrutuje z řad gymnastů, kteří za sebou mají několikaletou silovou přípravu. V rámci tréninků, mimo techniky, dynamiky a rychlosti na samotném laně, se mohou pochlubit impozantními silovými výkony. Letos stříbrný Martin Vacek má ve svém repertoáru shyb s přidanou vahou až 90 kg, jednoruční shyb, jednoruční shyb s přidanou vahou přesahující 20 kg, dip s přidanou vahou 110 kg, ale i komplexní gymnastické workoutové silové prvky jako muscle-up, front lever, back lever, human flag aj. Všechna tato píle a um se promění ve hru svalů, která započne, jakmile se závodník na laně odlepí od země.

Příbramským želízkem v ohni pro stupně vítězů je vycházející hvězda Tomáš Pouček, bronzový na posledním Mistrovství ČR a člen Klubu Bedřicha Šupčíka. Uvidíte i matadory příbramského šplhu a rovněž členy Klubu Bedřicha Šupčíka – bratry Václava a Jiřího Kotlanovi. Kategorii nad 40 let za příbramský Sokol hrdě hájí již několik let Pavel Čambala. Mezi dalšími příbramskými reprezentanty nebude chybět Pavel Fíla, Tomáš Ježek a Matouš Lachman.

Atmosférou plnou síly, napětí a špičkových výkonů se můžete nechat pohltit 19. března v příbramské Sokolovně od 13 do 16 hodin. Hlavní kategorii šplh na laně do výše 8 metrů (od 14 hod) doplní i dorostenecký závod ve šplhu na laně do výše 4,5 metru (od 13 hod).

Na to, jak to při závodě vypadá se můžete podívat do fotogalerie z roku 2019. Loni se memoriál nemohl konat kvůli opatřením proti Covidu, ale organizátoři nezaváhali a rozhodli se potěšit zdravotníky, kteří byli v první linii boje, se rozhodli podpořit tím, že jim napekli mnoho dobrot.

 

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace