Noc sokoloven v Tyršově domě
"Tyršák" se veřejnosti otevře 12. června od 16:00 do 21:00

29. 05. 2020

Počátky Tyršova domu sahají až do středověku. Za svou existenci prošel mnoha přestavbami a úpravami. V roce 1921 objekt zakoupila Česká obec sokolská a podle návrhu architekta Františka Krásného ho přebudovala na své sídlo. V rámci projektu Noc sokoloven bude letos Tyršův dům zpřístupněn už pošesté. Pro návštěvníky je připraven bohatý program.

Program:

13:00 a 16:00 prohlídky Tyršova domu

Pro zájemce jsou připraveny komentované prohlídky Tyršova domu. Kapacita každé prohlídky je omezena na 20 osob. V případě zájmu doporučujeme konkrétní termín rezervovat. Učinit tak můžete přes formulář na tomto odkazu: https://forms.gle/Pz5pgGdnR1e3bSwa6. Rezervaci poté potvrdíme na e-mailovou adresu, kterou uvedete. Pro případné zrušení rezervace využijte tentýž formulář.

Dostupnost časů si můžete zkontrolovat v tabulce

Sraz před prohlídkou bude u vrátnice č. 1 Tyršova domu (vchod od tramvajové zastávky Hellichova).

16:00 až 21:00 plavání v bazénu Tyršova domu zdarma

Navštivte v rámci Noci sokoloven nejstarší krytý bazén v Praze. Kapacita bazénu na konkrétní čas je vzhledem ke zpřísněným hygienickým podmínkám omezena na
15 osob. V případě zájmu proto doporučujeme bazén včas rezervovat. Rezervace platí vždy na 1 hodinu. Provést rezervaci můžete prostřednictvím tohoto odkazu: https://forms.gle/bX7TuPS5qikuHu6u6. Rezervaci poté potvrdíme na e-mailovou adresu, kterou uvedete. Pro případné zrušení rezervace využijte tentýž formulář.

Dostupnost jednotlivých časů si můžete zkontrolovat v tabulce.

16:00 až 20:00 panelová výstava o ženách v Sokole

Výstava nesoucí název "Od první náčelnice k první starostce" vznikla u příležitosti
150 let ženského cvičení v Sokole (1869–2019). Na deseti panelech je zachycen vývoj ženského tělocviku včetně významných protagonistek, kterými byly například Klemeňa Hanušová či Marie Provazníková.

Výstavu mohou zájemci navštívit ve vstupním prostoru Michnova paláce (vstup z ulice Újezd přes nádvoří se sochou Miroslava Tyrše). Vstupné je zdarma, rezervace není nutná.

17:00 až 18:00 loutkové představení pro děti – "Kocour v botách"

Pohádku o chudém mlynáři Matějovi, který jako dědictví dostane kocoura, díky kterému získá nejen bohatství, ale hlavně lásku a nejlepšího přítele, sehraje Loutkové divadlo Bubeníček při T. J. Sokol Praha Královské Vinohrady.

Představení je určeno pro děti od 3 let. Délka představení je 35 minut. Vstup zdarma.

Představení bude odehráno v Tělocvičně T4. Rezervace není nutná.

17:30 až 19:00 workshopy trampolín a parkouru ve velké tělocvičně

Tradiční součást programu Noci sokoloven v Tyršově domě, oblíbená hlavně u malých návštěvníků.

Workshopy budou probíhat ve velké tělocvičně Tyršova domu (Tělocvična T1). Rezervace není nutná.

18:00 koncert Letenského dixielandu v Atriu Tyršova domu

Přijďte si poslechnout tradiční jazz 20. a 30. let minulého století. Bez not, dle zavedených principů kolektivní improvizace.

Koncert se odehraje venku v Atriu Tyršova domu, proto tomu raději přizpůsobte oblečení dle aktuální předpovědí počasí. Rezervace není nutná.

19:30 a 21:00 výstup na střechu Tyršova domu

Velmi populární část programu – společně vystoupáme na střechu Tyršova domu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad. Počet míst pro výstup je omezen na 20 osob. Doporučujeme proto rezervaci, kterou provedete pomocí tohoto formuláře: https://forms.gle/vFJKU9mXFfp7vQDT6. Poté rezervaci potvrdíme na e-mail, který uvedete. Pro případné zrušení rezervace využijte tentýž formulář.

Přehled obsazenosti naleznete v tabulce.

Sraz účastníků je u vrátnice č. 1 Tyršova domu (vchod od zastávky Hellichova).

Vezměte si pohodlnou obuv, případně baterku. Oblečení přizpůsobte počasí. Výstup není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí. Děkujeme za pochopení.

Dětský koutek, kvíz, fotokoutek, soutěž o plavenky do bazénu

Po celou dobu programu bude v Aule Tyršova domu pro malé návštěvníky připraven dětský koutek s omalovánkami, vystřihovánkami, hledáním rozdílů a dalšími věcmi. Starší návštěvníci si mohou vyluštit kvíz o zajímavé ceny, který se vztahuje k počátkům Sokola, nebo soutěžit o plavenky do bazénu Tyršova domu. Ve fotokoutku můžete zapózovat v sokolské čapce nebo v baretu od dámského sokolského kroje.

Jak se k nám dostanete?

• tramvajemi č. 12, 15, 20, 22 na zastávku Hellichova
  • vstupů do areálu je víc: můžete jít od zastávky Hellichova přes malou pasáž s výstavou "Svět sletů" a k vrátnici č. 1, z ulice Újezd přes nádvoří se sochou Miroslava Tyrše do Michnova paláce nebo projít postranními dveřmi do Tyršova domu, nebo z Kampy či ulice Všehrdova přes slavnostní nádvoří k vrátnici č. 2

Po areálu Tyršova domu budou rozmístěny ukazatele a program a budou se tu pohybovat organizátoři v tričku Noci sokoloven – neváhejte se na ně obrátit s dotazy.

Hygienická opatření:

• po celém areálu Tyršova domu jsou rozmístěny stojany s dezinfekcí – prosíme návštěvníky, aby je využívaly
  • prostor dětského koutku bude průběžně dezinfikován, před vstupem prosíme malé i velké návštěvníky, aby si vydezinfikovali ruce
  • v uzavřených prostorách mejte zakrytý nos a ústa

Program Noci sokoloven v Tyršově domě naleznete také na webových stránkách www.sokolskepamatky.eu

Máte to do Prahy do Tyršova domu daleko? Na webu sokolskepamatky.eu naleznete informace o programech sokolských jednot z celé republiky, které se zapojily do letošního ročníku Noci sokoloven. Stačí si jen vybrat nejbližší sokolovnu a vyrazit.