Sokol se stal obětí sofistikovaného
bankovního a úvěrového podvodu

08. 02. 2024

Desítky milionů korun získala neoprávněně na základě sofistikovaného bankovního a úvěrového podvodu zaměstnankyně České obce sokolské (ČOS). Ve chvíli, kdy byla trestná činnost odhalena, vzala si život přímo v Tyršově domě.

Celá záležitost je v tuto chvíli předmětem vyšetřování Policie České republiky. "S policií maximálně spolupracujeme. Vše zřejmě nasvědčuje tomu, že se jedná o selhání jedince, který pomocí profesionálně zfalšovaných dokumentů podvedl banku i naši organizaci. Nad důmyslností podvodu i kvalitou falzifikátů se pozastavovali i vyšetřovatelé. V danou chvíli nemůžeme vzhledem k tomu, že případ není uzavřen, zveřejňovat žádné další podrobnosti," říká tiskový mluvčí ČOS Radek Smekal.

Starostka Hana Moučková jakožto statutární orgán podala přihlášku ČOS jako poškozeného v probíhajícím trestním řízení.

Přesný rozsah škod ČOS ve spolupráci s policií zjišťuje. "Financování běžné činnosti spolku není ohroženo, stejně tak se tato záležitost nijak nedotkne příprav letošního XVII. všesokolského sletu," říká mluvčí ČOS Smekal a dodává: "Nyní prověřujeme všechny aktivity pachatelky, jsme v kontaktu s právními zástupci, bankou, ale také s kriminální policií. Je jednoznačné, že šlo o profesionální podvodnici, která byla s to obejít všechny kontrolní mechanismy jak v ČOS, tak i ty bankovní. Neumíme si představit, jak se podobnému útoku dá zabránit, ale provedeme interní audit a na základě výsledků kontrolní mechanismy zdokonalíme."

Případné dotazy posílejte na mail: press@sokol.eu