Sokol roku 2023: Fleretista Choupenitch slaví sokolský hattrick
známe i cvičitele roku

21. 03. 2024

Šermíř Alexander Choupenitch ovládl potřetí za sebou a počtvrté v historii anketu Sokol roku. Fleretista Sokola Brno I, který se v létě pokusí na olympiádě v Paříži navázat na senzační bronz z her v Tokiu, převzal cenu pro nejlepšího sportovce České obce sokolské za loňský rok při dnešním slavnostní vyhlášení v Tyršově domě v Praze. Nejlepším kolektivem roku se staly házenkářky Sokola Písek.

Hlavní kategorii vyhrál Choupenitch před karatistou Michalem Kynclem ze Sokola Hlinsko. Třetí skončili sportovní tanečníci Miroslav Šerák a Martina Grošupová ze Sokola Zbraslav.

Choupenitch loni na úvod roku vyhrál v Paříži turnaj kategorie Challenge International a třetí skončil na Grand Prix v Turíně. Na Evropských hrách v Krakově byl jeden zásah od medaile a skončil sedmý. „Vrcholů bylo loni hodně. Radost jsem měl i z kempu v Brně a vydaného singlu Namotaný," řekl Choupenitch, který je vedle sportovce i úspěšným raperem.

Třetí výhrou v anketě v řadě Choupenitch navázal na vzpěrače Jiřího Orsága, který si sokolskou trofej odnesl třikrát po sobě v letech 2016 až 2018. "Moc děkuji. Mám ankety rád, ale dal bych ocenění všem. Je složité srovnávat různé sporty a říct, kdo je lepší. Jsem hlavně moc rád, že tady oceňumeme i cvičitele, cvičitelky a trenéry, kteří stojí v pozadí, ale věnují se tomu a nejsou vidět," říká devětadvacetiletý sokolský ambasador Choupenitch.

"Možnost ocenit sokoly a sokolky za svoji činnost pro Sokol je velmi důležité. Vážíme si všech, co Sokolem žijí. A ti nejlepší si zaslouží poděkování právě na slavnostním předávání cen Sokol roku," řekl Jan Haupt, předseda Odboru sportu České obce sokolské.

Trenérkou roku je Kateřina Janečková ze Sokola Brno I, která mimo jiné vede sportovní gymnastku Soňu Artamonovou, účastnici letošní olympiády v Paříži.

Cvičiteli roku se stali Vladimíra Mahdalová ze Sokola Uherský Brod a Petr Čížkovský ze Sokola Praha Staré Město. Cenu Radky Daňkové pro objev roku od 18 do 35 let získal 1. Vojtěch Klůz ze Sokola Dolní Kalná a Kolektivem roku jsou Mladí sokolové z Plaňan.

Cenu Fair Play Aloise Hudce získal Sokol Votice za organizaci benefičního koncertu Společně pro Rozárku. Vzdělavatelským počinem roku je kniha Sokolové pod Zvičinou od Pavlíny Špatenkové ze Sokola Dvůr Králové nad Labem a Kulturní počinem roku obnovení stoletého biografu Sokol Křivoklát.

Vítězové získali už počtvrté sochu od sochaře Jakuba Flejšara, který je trenérem snowboardistky Evy Adamczykové. Originální trofej ze železa váží pět kilo, sokol má rozpětí křídel téměř půl metru a na výšku měří 25 centimetrů. Každá socha se skládá ze 40 dílů.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY NAJDETE NA TOMTO ODKAZU.