Sokol roku 2023 - Nominujte své favority
Slavnostní vyhlášení proběhne 21. března 2024

07. 12. 2023

Slavnostní vyhlášení cen prestižní sokolské ankety Sokol roku 2023 se uskuteční ve čtvrtek 21. března 2024 v Tyršově domě v Praze. Nominujte sestry a bratry ze svých jednot, kteří si podle Vás ocenění zaslouží. Uzávěrka nominací je 20. ledna 2024.

I letos se budou oceňovat nejen sportovci, ale i cvičitelé, trenéři a v neposlední řadě i kulturní a vzdělavatelské počiny. Slavnostní vyhlášení se uskuteční opět v Tyršově domě a bude to opět skvělý zážitek. Všechny nominované rádi zveřejníme (jako poděkování za jejich práci).

Nominace posílejte do 20. ledna 2024.

ODBOR VŠESTRANNOSTI

Nominujte cvičitelku, cvičitele, nejlepší kolektiv nebo máte adepta na Cenu Radky Daňkové (objev roku). V kategorii cvičitelka a cvičitel bývá každoročně nejvíc nominací a není divu - cvičitelé si to za svou práci určitě zaslouží. Nominace posílejte ideálně do 14. ledna 2024. Nominace sbírají jednotlivé župy, které dělají předvýběr a pošlou příslušný počet nominantů odboru všestrannosti.

Cena Radky Daňkové – objev roku 18-35 let - nominační formulář ZDE

• Mladý sokol (sokolka), který se objevil v roce 2023 a začal intenzivně pracovat v jednotě, župě, měl výborné nápady, získal svou činností nové cvičitele či cvičence, navrhl a zorganizoval zajímavé akce apod.

Cvičitelka roku - nominační formulář ZDE

• Aktivní cvičitelka, které se v roce 2023 podařilo něco výjimečného, mimořádného, měla v něčem úspěch, byla spolehlivá a dokázala oslovit nové tváře, podařilo se jí zpropagovat Sokol na veřejnosti zorganizováním nějaké zajímavé sokolské akce apod.

Cvičitel roku - nominační formulář ZDE

• Stejné kritérium jako pro cvičitelku roku.

Kolektiv roku - nominační formulář ZDE

• Kolektiv, který se v roce 2023 se aktivně angažoval v činnosti v jednotě/župě, byl mimořádně úspěšný apod. Je možné navrhnout kolektivy mládeže, koedukované apod.

Nasazení cvičitelů a cvičitelek jistě přesně měřit nelze, jako nominační kritéria mohou sloužit: počet odcvičených hodin, počet cvičenců, příprava na přebory, účast na projektech OV ČOS, pořádání dalších akcí v jednotě/župě, vlastní invence a originální nápady.

ODBOR SPORTU

Sokol dlouhodobě vychovává spoustu špičkových sportovců a do užší nominace se dostanou opravdu jen ti nejlepší. Letos poprvé hlasování probíhá online. Stačí vyplnit a odeslat formulář.

Nejlepší sportovec do 18 let

Nejlepší sportovec 18 - 23 let

Nejlepší sportovec - dospělí

Nejlepší kolektiv do 18 let

Nejlepší kolektiv - dospělí

Nejlepší trenér

Nejlepší jednotlivec v kolektivních sportech

Nominační formuláře pro všechny kategorie ZDE

Kritéria nominací ZDE

VZDĚLAVATELSKÝ ODBOR

ČOS chce samozřejmě ocenit i mimořádné počiny v rámci sokolské kultury a vzdělavatelské práce. Navržen může být jednotlivec, kolektiv, jednota nebo i župa.

Vzdělavatelský počin

• Ocenění mimořádných počinů v oblasti vzdělavatelské práce a společenského zaměření. Může se jednat například o vydávání publikací se sokolskou tematikou, jako jsou třeba almanachy jednot či žup, restaurování sokolských praporů, opravy a obnovy významných sokolských památek, budování nových pomníků apod. Zaměření kategorie je ale mnohem širší a oceněn tak může být i projekt směřující k připomínání významných kapitol ze sokolské historie, cyklus přednášek atd.

Kulturní počin

• Ocenění aktivit v oblasti sokolské kultury se zaměřením na širokou veřejnost. Chceme nalézt a vybrat nejinspirativnější a umělecky pozoruhodné výsledky práce jednotlivců i celých kolektivů. Kategorie odkazuje na fakt, že činnost sokolských jednot je rozmanitá a nezahrnuje pouze sportovní aktivity, ale i širokou škálu aktivit kulturních, které vyvíjejí soubory divadelní, loutkové, pěvecké i folklorní. Tradice jejich působení v Sokole je velmi dlouhá.

Cena ČOS Fair Play Aloise Hudce

• Cena Fair play Aloise Hudce je specifickým oceněním jednotlivce či kolektivu v rámci České obce sokolské. Je udělována za mimořádný čin v duchu fair play na sokolských akcích vědoucí například k obětování nebo snížení své šance na výhru podle hesla "vítězit ano, ale ne za každou cenu" nebo k záchraně lidského života případně zdraví jiných soutěžících. Cenu může být udělena rovněž za výrazné a dlouhodobé šíření a podporu myšlenky fair play v sokolském sportu a tělovýchově spojené s čestným jednáním.

Nominační formulář pro všechny kategorie ZDE.

Sokol roku 2023 cover FB

Další informace o anketě, včetně loňských výsledků, jsou ZDE.