Česká obec sokolská

Co je mužské zdraví
aneb Movember 2021 se blíží

10. 09. 2021

Movember (přesmyčka dvou anglických slov Moustache (knír) a November (listopad)) je mezinárodní aktivita, která si klade za cíl rozšířit povědomí o mužském zdraví a podpořit preventivní programy na jeho podporu. Ti, kteří se rozhodnou tento projekt podporovat, si mohou v listopadu nechat narůst knír a (s knírem či bez něj) podpořit některý z týmů těch, kteří si knír narůst nechali (blíže na https://cz.movember.com/).

Mužské zdraví je široký pojem a zahrnuje oblasti tělesné i duševní. V tomto textu bych se stručně zaměřil na dvě tělesné nemoci, které postihují pouze muže: rakovinu varlat a prostaty. 

Rakovina je stav, kdy se buňky nějaké tkáně začnou nekontrolovatelně množit. Může jít o buňky kůže, plic, mozku apod. V některých případech rakovinné buňky také ničí vlastní orgán, ze kterého vyšly, a často se také mízními cévami šíří do dalších orgánů (metastázy). 

Rakovina varlat

Varlata produkují mužské zárodečné pohlavní buňky - spermie a mužský hormon testosteron. 

Rakovina varlat se nejčastěji vyskytuje ve věku mezi 15 a 40 lety. Rizikovými faktory jsou výskyt rakoviny varlat v rodině (otec, bratr), výskyt rakoviny v minulosti či nesestouplé varle po narození. 

Nejčastějšími projevy jsou: otok či změna velikosti a tvaru varlete, bolest či nepohodlí v šourku či ve varleti či bolest v dolní části břicha nebo v tříslech. 

Rakovina varlat se léčí nejčastěji chirurgicky jeho odstraněním či chemoterapií nebo ozařováním. Důležité je zachytit nádor v jeho časném stádiu. 

Nejlepší prevencí je pravidelné samovyšetření varlat a v případě zjištění nějakých změn ve velikosti či tvaru je vhodné tuto skutečnost co nejdříve zkonzultovat se svým lékařem.

Rakovina prostaty

Prostata je žláza umístěná bezprostředně pod močovým měchýřem.  Produkuje tekutinu, která chrání a obohacuje sperma.

Rakovina prostaty se nejčastěji vyskytuje ve starším věku a rizikovým faktorem je rovněž výskyt rakoviny prostaty u otce či bratra. 

Projevy zejm. v časných stádiích onemocnění nemusí být bohužel žádné. Později mezi nejčastější patří: častější potřeba močení, obzvláště v noci; obtíže při zahajování močení nebo zadržování moči; bolestivé nebo palčivé močení; obtíže při dosahování erekce; bolestivá ejakulace; krev v moči nebo semeni. 

Byť téměř všechny tyto příznaky mohou být známkou i jiných onemocnění, je vhodné je vždy konzultovat se svým lékařem. 

Velmi důležitá je opět prevence: Každý muž by měl pravidelně navštěvovat urologa. V případě, že se v rodině objevil karcinom prostaty u více než 2 mužů v jedné příbuzenské linii, je vhodné započít s kontrolami od 40 let věku. U ostatních mužů je doporučeno zahájit preventivní prohlídky od 50 let života minimálně jednou za dva roky do dovršení 60 let a poté jedenkrát ročně.

movember

Pokud tedy v listopadu potkáte někoho s knírem, vzpomeňte si na Movember a můžete i vy (bratři i sestry) podpořit tým Sokol s knírem, který založil náčelník Sokola Libeň Josef Kubišta a přispět tím na dobrou věc (loni tým nasbíral 39 999 Kč).

 

Text: MUDr. Vít Jakoubek, Ph.D., Zdravotní komise ČOS

Newsletter

Generální partner

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace