Památný den sokolstva 2024:
vlastenectví z generace na generaci

08. 10. 2024

Sokolové si dnes již pošesté připomínali Památný den sokolstva – 8. října – jako významný den České republiky. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost.

"Zakladatelé dali Sokolu do vínku ryze demokratické zásady, na nichž sokolská organizace stojí. Jakákoliv totalitní moc tak byla, a vždy bude, pro naši členskou základnu zcela nepřijatelná. I to je skutečnost, kterou si dnešního dne připomínáme," zdůraznil Martin Chlumský, starosta České obce sokolské.

I díky obětem je dnes Sokol organizace stojící na pevných historických základech s moderní tváří. Dokladem toho byl letošní XVII. všesokolský slet, který spojil národy, republiku, regiony i sport s kulturou. "Sokolové jsou aktivními hybateli sportovního, kulturního a společenského života ve stovkách obcích a měst po celé republice a vlastenectví pro ně není prázdným pojmem," dodal Martin Chlumský.

Sokol se podle vzdělavatele Michala Buriana odlišuje od ostatních tělovýchovných a sportovních organizací ve vztahu k našemu státu. "Tím, že se mladým sokolům a sokolkám snažme předávat tradici naší organizace a předávat ty příběhy, které vedly právě třeba k tomu 8. říjnu v roce 1941," podotkl Michal Burian.

Památný den sokolstva začal po celé republice tradičně vyvěšením sokolských vlajek na hejtmanstvích i radnicích a v devíti městech jezdily vozy MHD vyzdobené sokolskými vlajkami. V poledne se Sokolská stráž se čtyřmi prapory, které Sokol dostal v minulosti od prezidentů, ten polední letos od Petra Pavla při XVII. všesokolském sletu, zúčastnila nástupu Hradní stráže.

V sídle České obce sokolské v Tyršově domě se položení věnců a květin u pamětní desky se jmény zavražděných a umučených členek a členů Sokola se zúčastnilo mnoho významných hostů v čele 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny PČR Věrou Kovářovou. "Sokolové v sobě spojují dvě strany mince: tradici i současnost," řekla a ocenila sokolskou připravenost pomoci, když je ohrožena svoboda národa, a na druhé straně pracovat systematicky se zájmem a s chutí pro národ, pro společnost.

"Děkuji, že dál předáváte z generace na generaci skutečné vlastenectví - tiché, neokázalé, skoro neviditelné, ale o to cennější," řekla Věra Kovářová, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR.

Památný den sokolstva - pieta Michnův palác 2024

Senátor Jiří Růžička uvedl, že byl ohromen a dojat sletem. "Ukázalo se, že se Sokol není jen sportovní organizace, ale Sokol je velký kus národní historie a identity. To považuji za mimořádně důležité. Přeji, aby se Sokolu dařilo plnit jeho úlohu, kterou si předsevzal rozvíjet: pěstovat pohyb i charakter a morálku," řekl Jiří Růžička.

Pietního aktu se zúčastnili další členové Poslanecké sněmovny i Senátu, pražský primátor Bohuslav Svoboda, předseda olympijského výboru Jiří Kejval, zástupci Národní sportovní agentury (NSA), Hradní stráže a mnoho dalších. DĚKUJEME.

Pietním aktem se symbolicky uctívá nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid, ale i všechny ty, kteří padli v 1. světové válce v řadách československých legií a v řadách 3. protikomunistického odboje. Více si přečtěte ZDE.

Každý (nejen člen Sokola) může vzdát čest sokolským hrdinům prostřednictvím kokard připnutých na oblečení.

Památný den sokolstva - Večer sokolských světel 2

Připomínka Památného dne sokolstva vyvrcholila Spanilou jízdou sokolů Prahou a Večerem sokolských světel po celé republice. V Praze pod Karlův most přivezlo 70 sokolů světlo zapálené v týdnu v Děčíně, rodišti jednoho ze zakladatelů Sokola Miroslava Tyrše.