Jak dva Sokolové (Choupenitch a Totušek) ovládli SOKOL CUP v Brně!
Legendární turnaj měl

26. 03. 2022

Sokol slaví dvojnásobný úspěch ve fleretu mužů. Legendární brněnský turnaj - Tvarůžkův memoriál, jenž se konal už po 62., ovládl bronzový olympijský medailista a zástupce pořádajícího T. J. Sokol Brno I, když ve finále porazil kamaráda z T. J. Sokol Bystříce nad Pernštejnem Marka Totuška. Oba jsou členové reprezentačního týmu a trénují spolu v Itálii kvůli lepším podmínkám.

Letošní 62. ročník Tvarůžkova memoriálu v rámci Sokol Cupu se mohl opět pochlubit bohatou mezinárodní účastí – 70 fleretistů z 12 zemí, z toho 48 zahraničních šermířů. Největší zahraniční adepti na finále byli urostlý Chorvat Petar Files, jeho kolega Ivan Komšič, maďarský borec Daniel Dosa.

K českým medailovým nadějím rozhodně patřil bronzový medailista z Tokya Alexander Choupenitch, pětinásobný vítěz Sokol Cupu a člen Sokola Brno I. Dále jeho mladší následovník Marek Totušek ze Sokola Bystřice n.P. (naposledy si v roce 2019 z Brna odvezl bronz) a Jan Krejčík z USK Praha, všichni členové reprezentačního družstva.

Kdo se pohybuje v šermířském prostředí, ví, že Alexander Choupenitch je pro Marka velkým vzorem a takovým starším „bráchou“, oba navíc trénují v Itálii kvůli lepšímu sparingu. Kvalita účastníků Sokol Cupu byla vskutku vysoká a mezi 32 nejlepších postoupila jen trojice našich reprezentantů.

Jan Krejčík prohrál v souboji o 16tku s hbitým Venezuelcem Romerem 11:15. Alexander Choupenitch prošel lehce přes Maďara Koroma 15:6. a Marek Totušek zvítězil nad Izraelcem Rapoportem 15:11. Ve finálové osmičce už čekali naše borce zkušení matadoři. Marek Totušek takticky převýšil Maďara Dosu 15:11 a Alexander Choupenitch porazil Chorvata Komšiče 15:10. A oba tak vstoupili do bran semifinále.

Po nervy drásajícím utkání Alexander Choupenitch těsně prošel do finále přes Chorvata Petara Fileše 15:13 a ve druhém česko-slovenském semifinále Marek napodobil svůj vzor a porazil Slováka Fazekaše 15:12. A nečekané se stalo skutkem, mezinárodní turnaj v Brně ovládli dva Češi, kteří spolu trénují, velmi dobře se znají, ale postavou jsou velice odlišní, stejně tak i stylem. Alexander Choupenitch nenechal nic náhodě a od začátku si získal rychlé vedení nad mladším Markem, a jednoznačně zvítězil 15:5.

Chlapci, klobouk dolů, dnes to byla parádní jízda a podívaná!

Podívejte se na reportáž v České televizi o tomto turnaji

Text: Pavel Vaníček, Sokol Brno I