Česká obec sokolská

Památný den sokolstva vzdává hold
sokolským obětem totalitních perzekucí

07. 10. 2022

Zítra si Česká obec sokolská připomene všechny členky a členy, kteří během téměř 160 let existence spolku obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Zároveň sokolové vyzývají širokou veřejnost, aby si na počest Památného dne sokolstva připnula na oblečení kokardu, která je symbolem sokolské perzekuce.

Datum Památného dne sokolstva připomíná 81 let staré tragické události z noci ze 7. na 8. října 1941. Během několika hodin zatklo gestapo na rozkaz zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha celkem patnáct set sokolů, kteří byli uvězněni, mučeni a následně deportováni do koncentračních táborů, kde většina z nich zemřela. Právě události z 8. října vedly následně k tomu, že se sokolové a sokolky s doslova sebevražedným obětováním zapojili do příprav likvidace Reinharda Heydricha. Už mnohokrát zaznělo, že bez pomoci organizovaných členek a členů spolku Sokol by atentát asi neměl šanci na úspěch.

„Památným dnem sokolstva si symbolicky připomínáme nejen sokolky a sokoly, jenž položili své životy v protinacistickém odboji, ale také členy České obce sokolské, kteří padli v letech 1. světové války v řadách československých legií bojujících za vznik samostatného státu, stejně jako sokolky a sokoly z řad 3. protikomunistického odboje,“ dodává starostka ČOS Hana Moučková. Památný den sokolstva je od roku 2019 zařazen do kalendáře významných dnů České republiky.

Po celý den 8. října bude po celé zemi probíhat množství akcí, které budou připomínat a vzdávat čest statečným sokolům. Nejvýznamnější z nich bude pietní akt v pražském Tyršově domě, který za přítomnosti starostky Hany Moučkové a mnoha významných hostů začne v 15 hodin. Předcházet mu bude v pravé poledne na Pražském hradě společný slavnostní nástup Hradní stráže a Sokolské stráže.

Památný den sokolstva připomenou také sokolské vlajky, které budou vyvěšeny na krajských úřadech, na mnoha radnicích a sokolovnách v celé České republice. Sestra starostka Hana Moučková s náměstekm primátora hlavního města Petrem Hlaváčkem ráno vytáhli vlajku ČOS nad budovu Magistrátu hlavního města Prahy. Bratr vzdělavatel Michal Burian se starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženijou vztyčili vlajku nad radnici Prahy 2. Dalšími místy. Z krajů, které si tuto událost připomněly víme o Libereckém a Pardubickém, kde byli slavnostnímu aktu přitomni hejtmani Martin Půta (Liberecký) a Martin Netolický (Pardubický). Dále víme o těchto úřadech: Praha 3, Praha 4, Dvůr Králové nad Labem, Židlochovice, Mohelno a další. 

Každý (nejen člen Sokola) může vzdát čest sokolským hrdinům prostřednictvím kokard připnutých na oblečení. V devíti městech ČR vyjedou vozdy MHD s vlajkou České republiky a České obce sokolské, které všem připomenou, že je Významný den ČR. Těmi městy jsou /abecední pořadí/: Brno, Hradec Králové, Jihlava, Liberec, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Plzeň, Praha, Prostějov.

Už tradiční součástí Památného dne sokolstva je Večer sokolských světel, kdy mají osudy sokolských hrdinů připomenout tisíce svíček na vodních hladinách v Česku. V Praze budou sokolové vypouštět osvětlené lodičky na hladinu Čertovky u Karlova mostu od 18.30.

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace