Česká obec sokolská

Sokolský běh republiky přilákal tisíce běžců
Běželo se na 53 místech v ČR a 8 v zahraničí

28. 10. 2022

Heslo letošního Sokolského běhu republiky, “Jedinec nic, celek vše!”, bylo dodrženo do puntíku. Již 4. ročník obnovené sokolské tradice si užily tisíce běžců po celém Česku, i daleko za jeho hranicemi. K radosti z pohybu pomohlo na velké části území Česka příjemné slunečné počasí a nadšení všech, kteří se rozhodli oslavovat vznik republiky. Přesná čísla startujících se počítají, určitě to byly tisíce.

Hlavní závod konaný v Praze potvrdil velkou oblibu u sokolů i široké veřejnosti a na jeho start se 28. října postavilo celkem 522 závodníků. Rozmanitý program u Tyršova domu, sídla České obce sokolské, zahájily už od 11 hodin závody dětí a na start se v kategoriích do 6, 10 a 14 let postavilo celkem 135 malých závodníků. Velká chvíle a vyvrcholení společné oslavy přišla ve 14 hodin, kdy se ne start postavilo několik tisícovek běžců na 53 místech Česka, aby hromadně vyběhli. Ještě těsně před startem se proběhla online zdravice s ambasadory zapojenými do běhu v dalších lokalitách, například s Ivanou Večeřovou z Brna, Radkem Liškou z Terezína nebo Veronikou Preti z Kačice. 

O startovní výstřel se v Praze postarala starostka České obce sokolské Hana Moučková spolu s předsedou Odboru sportu Janem Hauptem, která k závodu dodává: „Dělá mi upřímnou radost vidět každý rok zvyšující se počet běžců na akci, která navazuje na první Rozestavný běh z roku 1919. Slavíme výročí republiky pohybem, který nám je v Sokole vlastní. Myslím si, že i krásné počasí přispělo k velkolepé oslavě výročí republiky, i 160 let Sokola.“ Do kopců Petřínských sadů se posléze vydalo 387 běžců včetně sportovců Davida Svobody, Martina Koukala, Radka Šloufa nebo Jiřího Ježka. Na startu nechyběl ani senátor Parlamentu České republiky Pavel Fischer. „Závod se mi velice líbil. Myslel jsem si, že Petřín znám dobře, ale při běhu jsem zjistil, že jsem si to opravdu jenom myslel. Viděl jsem ho dnes z jiné perspektivy. Moc pěkná trasa to byla. Velice mne bavily také ukázky sportů, kterým se lze v Sokole věnovat, to bylo pěkné zpestření a zároveň i překvapení, co za chvíli člověk uvidí," řekl po závodě na nádvoří Tyršova domu Pavel Fischer.

Senátor Pavel Fischer na nádvoří Tyršova domu

To, že je jednou z hodnot Sokola soudržnost, potvrdili běžci ze všech koutů světa, když v rámci své registrace přispěli více než 100 000 Kč děčínské sestře Valince, která bojuje s dětskou mozkovou obrnou. Není pochyb, že tato velkorysá částka malé slečně pomůže s nákladnou léčbou a potřebnými rehabilitacemi. A aby to nebylo málo, na pražském závodě v ČEZ Energy zóně závodníci a veřejnost vysportovali na handbiku dalších 51 584 Kč. S tím ve finálové jízdě pomohli i předseda Odboru sportu České obce sokolské, Jan Haupt a moderátorka Lucie Výborná. Tyto peníze budou použity na cestovné pro 220 dětí ze Sokola a základních škol Opavska, které pojedou do Prahy 26. 11. na předvedení hromadných skladeb pro XVII. všesokolský slet v roce 2024. Tato akce se bude konat v Sokole Královské Vinohrady.

Tisíce běžců a stovky organizátorů spojili ve sváteční den síly, aby si připomněli tradici a zároveň ukázali, že dokážeme při sobě držet i v dnešní rychlé době. Většina míst, která se letos do oslavy pohybem zapojila, má po dnešním dni odběháno. Ale přeci jen se ještě bude slavit! Bratři a sestry z Washingtonu, San Francisca, Lisabonu a Curychu vyběhnou o víkendu 29. a 30. října. A pak si můžeme zase říct, za rok Nazdar na startu!  

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace