Sokolský běh republiky ve Švýcarsku
Sokol Zürich uspořádal 2. ročník

31. 10. 2023

Dne 28. října, na den výročí vzniku Československa, se členové Sokola Zürich sešli v malebném Adliswilu léžícím pár minut jižně od Curychu, aby oslavili tento významný den způsobem, který jim leží v srdci - prostřednictvím sportu. Letošní rok Sokol Zürich uspořádal Sokolský běh republiky již podruhé, tak mohl zúročit zkušenosti z loňska. Takto celý den popsal Michal Konštacký, starosta jednoty.

I když celá akce začala až ve 14 odpoledne, už v 9.00 byla část týmu na místě a vytyčovala trasu. Vloni nás zaskočily logistické drobnosti ale taky nečekaně vysoká účast. I letos jsem na společných fotografiích napočítal vice než 60 spokojených účastníků a organizačně se vše podařilo na (českou) jedničku.

Skvělá příležitost sejít se

Sokolský běh republiky je skvělou příležitostí pro naši krajanskou komunitu v Curychu sejít se, zasportovat si, společně oslavit a podebatovat. Radost mají tradičně nejen naší nejmenší, ale i dospělí, že vidí své přátele. I letos nás přišli pozdravit bratři a sestry z ostatních sokolských jednot v čele se starostou Sokolské župy Švýcarské bratrem Petrem Chourem. Ten vyběhnul do kopce s lehkostí a bez zadýchání. Vidět ho v tak skvělé formě dělá všem velkou radost a zároveň je to velmi zavazující pro nás ostatní. Letos byly k oslavám státního svátku ideální podmínky, protože nepršelo, svítilo slunce, všichni měli dobrou náladu a podzimní les hrál všemi barvami.

Spolupráce s krajanskými organizacemi

Sokol Zürich byl založen v roce 1867 a patříme k nejstarším a nejúspěšnějším sokolským jednotám. Za svůj úspěch vděčíme těm, co zde byli před námi, ale i skvělé současné skvělé partě. Když jsme přebírali štafetu vedení, tak jsme si řekli, že kamarádství a dobro musí být principy, které povýšíme nade vše. Každý z nás to dělá dobrovolně a každý umí něco jiného. Jeden lépe cvičí jiný zas má talent na organizaci. Taky jsme si řekli, že budeme spolupracovat s okolními krajanskými organizacemi, které smýšlejí podobně, což je v našem případě báječný Český klub Zurich. A tento princip se ukázal jako skvělý, protože rosteme co do počtu členů, ale přicházejí k nám Sokolský běh republiky byl plánován a uspořádán týmem nadšených dobrovolníků.

Když jsem odcházel, tak mi spousta lidí kladla na srdce, ať sem vložím speciální poděkování pro Josefínu. Jovi je naše nedostižná pokladní, dobrá duše a na závod dorazila s celou rodinou. Přípravy této akce byly hodně na závislé na její nekonečné energii. Díky Jovi jsme měli i malý bufet, kde si mohli účastníci koupit drobné občerstvení.  Řada využila možnosti dát si české pivo nebo opéct špekáček. Díky všem, kdo pomáhali a Jovi díky ještě jednou! Je to nádhera, když pokladní je zároveň i poklad.

Nejvíc medailí získala rodina Máčelova

Sokolský běh republiky byl otevřen pro všechny věkové kategorie.  Účastníci byli rozděleni do 4 skupin na menší a větší děti, ženy a muže. Každý si mohl vybrat z různých tratí podle své fyzické připravenosti.

Závod mužů byl 4,7 km, všichni ostatní měli trasy o něco kratší, ale dokonce některé ze starších dětí si zkusily úspěšně zaběhnout i dospěláckou trasu.  Nejvíc medailí si asi odnesla rodina Máčelova, která má běh a sport v krvi. V ženách vyhrála sestra Karolína a v mužích Michal Máčel. Z dětí byl nejrychlejší Dominik Skála a Mína Máčelová. Rodina Králíkových si odnesla dvě stříbrné v dospěláckých kategoriích, ale i jejich malý Frantík si vedl dobře. Náš malý Roger byl přesvědčený, že nepoběží, ale bílá Fidorka, společná rozcvička a jeho oblíbená osmička na dresu ho nakonec přesvědčily a doběhl třetí.  Běh byl nejen o sportu, ale také o sdílení kultury a tradic. Po závodě se účastníci sešli na společné oslavě, kde si mohli vychutnat tradiční české a slovenské pokrmy a hudbu.

Spojení ve jménu sportu, kultury a národní identity

Sokolský běh republiky v Adliswilu byl nejen sportovní událostí, ale také způsobem, jak oslavit významné výročí v duchu tradičního českého a slovenského společenství. Byl to den, kdy se lidé spojili ve jménu sportu, kultury a národní identity. Takové akce nám připomínají důležitost udržování tradic a spojování komunit, i když jsme daleko od domova. Sokol Zürich a všichni, kdo se zúčastnili tohoto úžasného dne, nám připomněli sílu společenství a hrdosti na naše kořeny. Pokud si s námi chcete zaběhat, tak se na vás těšíme příští rok, ale letos nás ještě čeká třeba lampionový průvod a Mikuláš.

Autor: br. Michal Konštacký, starosta Sokol Zürich

Foto: Monika Skálová