Velký úspěch pro náš šerm
Choupenitch dotáhl český tým do elitní desítky

18. 04. 2022

Bronzový medailista z olympijských her v Tokiu Alex Choupenitch sice na závodech Světového poháru v Bělehradu v individuální soutěži vypadl ve druhém kole, ale i tak se posunul v žebříčku nejlepších světových fleretistů na páté místo. Český tým poté dotáhl společně s Markem Totuškem a Janem Krejčíkem do elitní desítky.

Choupenitch v individuální soutěži šermoval jako sedmý nasazený v hlavní soutěži, ve které nejprve porazil Itala Damiana Rosatelliho 15:11, ale ve druhém padl až v prodloužení s britským vicemistrem světa Marcusem Mepsteadem.

„Mrzelo mě, že jsem padl v prodloužení, ale byl to dobrý zápas, ve kterém jsem bohužel neměl na konci více štěstí. Pozitivní ale je, že jsem neztratil žádné body do světového žebříčku a navíc jsem se posunul na páté místo, čímž jsem vyrovnal své kariérní maximum,” říká Choupenitch.

Sportovce, který získal v Tokiu po 73 letech olympijskou medaili pro Českou obec sokolskou, čekala v pondělí společně s Markem Totuškem a Janem Krejčíkem ještě týmová soutěž v rámci Světového poháru, ve kterém v tomto složení nastoupili teprve podruhé.

„Dokázali jsme v prvním kole porazit osmý tým světa z Kanady, který skončil mezi nejlepší osmičkou i na olympiádě. Prostě jsme vyhráli jako absolutní outsideři,” libuje si brněnský rodák.

Prohráli s pozdějšími finalisty z Polska

„Ve druhém zápase jsme padli s Poláky, kteří prošli až do finále. Výhoda týmových soutěží je ale v tom, že se poté došermovává o deváté až šestnácté místo s tím, že tam jsou velké bodové rozdíly do hodnocení Světového poháru. Takže je naprosto fantastické, že jsme skončili desátí,” připomíná Choupenitch, že český tým poté porazil ještě Belgii a Velkou Británii.

Právě v duelu proti Britům Choupenitch vrátil porážku zmíněnému Mepsteadovi. “Jsem opravdu rád, že jsem mu mohl porážku oplatit ještě na tom stejném turnaji,” pokračuje Choupenitch.

V posledním zápase nakonec Češi padli s Ukrajinci. “Už toho bylo na nás trochu moc. Byl to pátý zápas v jednom dni s tím, že já zápasy došermovával, takže jsem je musel otáčet. Bylo to opravdu náročné,” vysvětluje bronzový medailista z OH.

O tom, že Choupenitch, Totušek a Krejčík předvedli parádní výkon svědčí i fakt, že jim z Bělehradu uletělo letadlo. “Poletíme ze Srbska až v úterý, protože bylo dopředu jasné, že pokud uděláme top 16, tak pondělní let prostě nestihneme. Jsem za to ale rád,” směje se český reprezentant.

„Navíc se domů vracíme přes Berlín, kam pro nás přijede auto, abychom vůbec stihli vyhlášení Sokola roku, které se koná v úterý vpodvečer v Tyršově domě v Praze,” dodává velký favorit zmíněné ankety, jejíž výsledky budou vyhlášeny v úterý večer v pražském Tyršově domě.