Česká obec sokolská

Zachraňme sokolovny v Radoškově a v obci Přibyslavice
stačí přispět na transparentní účet

18. 09. 2023

Je to pět let, co skupinka nadšenců vzkřísila jednotu v Přibyslavicích na Tišnovsku. Dnes v ní funguje hned několik oddílů: všestrannost, volejbal, nohejbal, akrobatická šála, cyklistika a stolní tenis. Jednota vlastní hned dvě sokolovny a obě nutně potřebují rekonstrukci. Přispět můžete na transparentní účet jakoukoliv částku. Sestry a bratři z Přibyslavic budou za vaši sokolskou laskavost vděční.

Obě sokolovny nejsou jen historickými budovami, ale živými centry aktivity, kde mají děti šanci objevit radost z pohybu a sportu. Učí se tu novým dovednostem, budují si sebevědomí a rozvíjejí své tělesné i duševní schopnosti. „Naše práce není jen o zachování minulosti, ale hlavně o budování lepší budoucnosti pro naše děti. Když podpoříte naše sokolovny, připsějete k udržení soudržnosti v našem společenství," říká Martin Orator, starosta Sokola Přibyslavice.

Sokolovna v Radoškově

Tato budova z roku 1931 je bohužel už v havarijním stavu, má dokonce narušenou statiku, a pro veřejnost je uzavřená. Nachází se ale ve výborné lokalitě s velkým potenciálem pro rekreační účely a venkovní sportovní i společenské aktivity. 

Přibyslavičtí budovu, prodchnutou sokolským duchem svých zakladatelů, chtějí zachovat a v duchu jejího původního záměru jí znovu vrátit život prostřednictvím sportovního, rekreačního a kulturního využití. Zrekonstruované prostory hodlají nabídnout všem sokolskými jednotám, obci, sportovním i vzdělávacím zařízením i široké veřejnosti. 

Budovu je potřeba staticky stabilizovat, celkově opravit, napojit na vodovodní přípojku a vybudovat jímku. V plánu je zcela nové hygienické zařízení, kuchyň, ubytovací prostor v podkroví či nové vytápění. Chystá se také dobudování venkovního sportoviště a nakonec dovybavení sportovním náčiním a potřebným vybavením a nábytkem.

Sokolovna v Přibyslavicích

Postavena byla v roce 1947 a podle Fakulty architektury VUT je to jediná sokolovna v celé střední Evropě postavená jako dřevostavba švédského tupu. V dnešní době už ale zcela nevyhovují její dispozice, navíc sokolovna postrádá jakékoliv zázemí, dokonce i to hygienické. „Udělali jsme obrovský pokrok v činnosti a získali si nastupující generaci, ale pokud se nám nepodaří budovy zachránit, nebudeme jim mít co předat," říká Martin Orator.

Celkové investice jednota odhaduje na 22 milionů korun. V minulosti získala 1 milion korun od Jihomoravského kraje a nechala za něj vypracovat projekty na záchranu budov. 

Přispět můžete na tento transparetní účet:

https://sokolpribyslavice.webnode.cz/verejna-sbirka/

nebo přes portál darujme.cz

https://www.darujme.cz/projekt/1204891

 

"Vaše podpora má obrovský význam a my Vám ze srdce děkujeme za příspěvek. Společně můžeme udělat velkou věc pro naše děti, pro naše vesnice a pro naše vzácné sokolovny v Radoškově a Přibyslavicích," děkuje za podporu Martin Orator, starosta Sokola Přibyslavice. 

 

Podívejte se na video:

https://youtu.be/afYC65nHz40?si=yrSu2hLnngS4hnVZ

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace