Stále populárnější je projekt Se sokolem do života. Do nejrozšířenější aktivity pro rozvoj pohybových dovedností předškoláků se v uplynulém sedmém ročníku zapojilo hlavně ve školkách 108 702 dětí, což je za pět let nárůst o 120 procent. Sokolík Pepík je mezi dětmi populární a přirozeně je hravou formou učí pracovat se svým tělem, koordinovat pohyb a zároveň zvyšovat zdatnost, což jsou cíle hlavní jednoho z top projektů České obce sokolské.
Projekt Se sokolem do života se snaží holky a kluky naučit, aby se pohyb stal přirozenou součástí života, bavil je a užívali si ho. "Přesně v duchu našich hodnot a hlavního motta současnosti. Chceme vést Čechy k pohybu a společné aktivitě a začít od těch nejmenších je tím nejlepším vkladem pro budoucnost," říká Hana Moučková, starostka České obce sokolské.
Projekt Se sokolem do života se spustil v roce 2015 a před pěti lety se do něj zapojilo 49 000 dětí. I v době covidu jejich počet každým rokem narůstal. V minulém školním roce poprvé dosáhl sta tisíc a v letošním poskočil už na 108 702. Celkem se o děti ve 2008 subjektech (mateřských školkách a sokolských tělocvičných jednotách) staralo 9315 pedagogů.
„Máme velkou radost, že se projekt těší tak velké oblibě. Děkujeme všem, kteří se k nám v letošním ročníku přidali a pomáhají nám tak rozvíjet předškoláky v pohybové gramotnosti,“ říká Věra Smejkalová, spoluautorka projektu Se Sokolem do života.
Některé mateřské školy či tělocvičné jednoty jsou součástí již od samého vzniku této aktivity. "Těší nás, když vidíme, že se pedagogové opakovaně zapojují. Jsme rádi, že jim projekt pomáhá a je pro ně inspirací, jak zařadit pohyb do běžných činností," říká Smejkalová.
Letošní novinkou byla série videí zaměřená na pohybové stereotypy. Na jejich spolupráci se podílel fyzioterapeut Tomáš Hrdý z Pohybového centra Pavla Koláře. "Považuji Sokol za důležitou součást naší společnosti. Pohyb je i cesta k mentálnímu zocelení, pomáhá pochopit, že naučit se, že teď prostě musíš jít a něco odcvičit, má také smysl," uvádí Hrdý.
Sokolík Pepík a jeho parta zvířátek učí holky a kluky ve věku tři až šest let vnímat pohyb jako přirozenou součást života. A právě oni společně s pracovním sešitem, do kterého si děti lepí samolepky za každý zvládnutý úkol, jsou tou největší motivací projektu.
"Chce to hlavně zapojovat různorodý pohyb do co nejvíce činností v mateřské škole. Velmi důležité je také jít dětem příkladem, cvičit s nimi, ukázat jim, jak se hýbat a že cvičení je zábava. Líbí se mi, že se projekt Se Sokolem do života zaměřuje na všeobecnou zdatnost. Je vidět, že po roce jsou děti zdatnější, samostatnější. A to má pak vliv na řeč, jemnou i hrubou motoriku," říká učitelka Alice Houšková z mateřské školy Štěpničná v Praze 8.
Sokolík Pepík se snaží motivovat a inspirovat rodiče, aby to byli právě oni, kteří budou pro děti tím nejlepším vzorem. Náměty jako např. pohybový adventní kalendář, prázdninový projekt Sokol v létě na výletě nebo video seriál Jak zařadit pohyb do každodenních činností se snaží poskytnout rodičům inspiraci a motivovat je ke společnému pohybu s jejich ratolestmi.
Sedmý ročník úspěšně skončil, medaile a diplomy jsou rozdány. A už je potřeba se přihlásit na ten nadcházející. Registrujte se na https://sesokolemdozivota.cz/sokol-v-lete-na-vylete/. "Pomůžete nejen dětem, ale i celé společnost," uzavírá Smejkalová.
Pro více informací kontaktujte Adéla Hynkovou, PR manažerku projektu Se Sokolem do života - email: ahynkova@sokol.eu, telefon: 731 454 607.
Více informací naleznete na webu: www.sesokolemdozivota.cz nebo na sociálních sítích Facebook a Instagram.