Dnes je světový den dárců krve. Sokolové darují krev celoročně
Pokud jste se ještě nezapojili, můžete tak učinit právě dnes

14. 06. 2022

Dnes je světový den dárců krve. Sokolové darují krev celoročně v rámci projektu Sokolská kapka krve. Pokud jste se ještě nezapojili, můžete tak učinit právě dnes.

Světový den dárců krve si připomínáme každoročně od r. 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotnïcké organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce – 14. červen je dnem narození objevitele Rh faktoru K. Landsteinera.

Darování krve je velmi záslužná činnost s dlouholetou tradicí, která vychází z potřeby lidí jeden druhému pomáhat. Cílem Světového dne dárců krve je poděkovat dárcům krve a uvědomit si potřebu bezpečné krve a transfúzních přípravků i zásadní význam dobrovolného bezpříspěvkového dárcovství krve pro zdraví lidí na celém světě. Dárci krve zásadně přispívají k záchraně životů zdraví lidí po celém světě.

Motto letošního Mezinárodního dne dárců krve zní: “Darování krve je čin solidarity. Přidejte se a zachraňte životy!”

Sokolové darují pravidelně

V České republice je v nemocničních transfúzních zařízeních registrováno téměř 260 tisíc pravidelných dárců krve a ročně přibude asi 30 tisíc nových dárců. Celkový počet dárců krve by měl dle doporučení odborníků činit alespoň 300.000 a počet prvodárců by měl činit cca 35 tisíc ročně, aby se pokryl přirozený úbytek (daný věkem či nemocemi) a posílil se celkový počet dárců.

K tomu se také snaží přispět Česká obec sokolská. Již několik let se snaží o rozšíření povědomí o darování krve, zejména prostřednictvím projektu Sokolská kapka krve. Letos se koná již jeho 8. ročník. „V loňském - 7. ročníku - darovali sokolové při 877 odběrech 394,6 litrů krve. Podařilo se také přilákat 112 prvodárců, což byl jeden z cílů loňského ročníku. Celkově za 7 let tak sokolové darovali okolo 1400 litrů krve,” říká bratr Vít Jakoubek, zakladatel projektu a člen Zdravotní komise ČOS.

V rámci oslav 160. výročí založení spolku Sokol se opět konal v Tyršově domě hromadný odběr krve. A zájem byl oproti prvnímu ročníku dvojnásobný – darovat krev přišlo na 62 sokolů a jejich příznivců. Celkem darovali 27, 9 litru krve. Detailní informace o projektu, včetně návodu, jak zorganizovat hromadný odběr ve vaší Tělocvičné jednotě najdete na www.sokolskakapkakrve.cz

Podívejte se, jak to při hromadném odběru 16. února vypadalo

Přidejte se také! Třeba právě vaše krev někomu zachrání život či navrátí zdraví. A to přece stojí za trochu nepohodlí.