Gymnastka Barbora Šmídová z T. J. Sokol Poděbrady
získala bronzovou medaili v družstvech na Olympiádě dětí a mládeže

13. 07. 2022

Dlouhodobou kvalitu oddílu sportovní gymnastiky v T. J. Sokol Poděbrady potvrdil další úspěch - medaile v soutěži družstev na Olympiádě dětí a mládeže. Do dívčího družstva se nominovala Barbora Šmídová a dopomohla mu k bronzové medaili.

Odchovankyni trenérek Vlaďky Zmeškalové a Anny Mengr z oddílu sportovní gymnastiky v T. J. Sokol Poděbrady Barboře Šmídové se podařilo nominovat do družstva reprezentujícího Středočeský kraj na Olympiádě dětí a mládeže, která se letos konala v Olomouckém kraji. Na olympiádě se ve dvaceti sportech utkalo celkem 3593 mladých sportovců.

Družstvo středočeských přebornic ve složení Emily Hrabáková, Petra Suchánková, Anna Tatíčková a poděbradská Barbora Šmídová tabulkově patřilo do širší špičky, ale na umístění na bednu příliš nepomýšlelo. Přeci jen konkurence krajů, kde je mnohem širší členská základna a zázemí profesionálních klubů s vlastními gymnastickými halami, je natolik silná, že reálná očekávání byla kolem pátého místa.

Děvčata na olympiádu doprovodil trenér Přemysl Slezáček, který se zaměřil i na estetický vzhled gymnastek a požádal svou bývalou svěřenkyni olympioničku Kristýnu Pálešovou, zda by nenavrhla dresy přímo na míru středočeským závodnictvím. Ta ve své firmě KP Design realizovala pro každou dívku dokonce dvojici dresů, tréninkový a závodní v barvách kraje.

Zda středočeským dívkám dodaly na bojovnosti krásné dresy, či je pohltila atmosféra olympiády jakožto vrcholného sportovního podniku svého druhu v České republice, již nezjistíme, ale hned druhý den olympiády, dosáhly obrovského úspěchu. Díky týmovému výkonu se jim podařilo získat bronzové medaile.

Závod samotný se vyvíjel velmi dramaticky. Zlomovým okamžikem bylo vystoupení Barbory Šmídové na kladině poté, co dvě předcházející děvčata ve svých sestavách zaváhala a připsala si srážky za pády. Tento psychický tlak Bára ustála a předvedla precizní vystoupení s netradičními prvky, které ji dokonce nominovalo do finále na tomto náročném nářadí. Naopak ostatní dívky dokázaly zacvičit bezchybně na přeskoku, kde si Barča vybrala slabší chvilku - nevyšel jí krok. Protože se dařilo i ve dvou zbývajících disciplínách, tedy na bradlech a na prostných, byl zisk medaile a samozřejmě i velkého množství bodů pro „Středočechy“ plně zasloužen.

Po absolvování „plyšákového“ a medailového ceremoniálu si děvčata druhý den odpočinula při fandění našim chlapcům, kterým se podařilo získat v družstvech dokonce medaili zlatou. Třetí den proběhla finále na jednotlivých nářadích. Zde se Barbora představila dvakrát, kdy na kladině skončila v absolutním pořadí sedmá, na prostných pak těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Barbora svými výkony potvrdila vynikající formu této sezóny (mmj. první místo na memoriálu Evy Bosákové v juniorkách) a zaslouženě patří do mistrovské třídy současné české ženské sportovní gymnastiky.

Text: MUDr. Miroslav Zmeškal