Hromadný odběr krve již v pátek 7. října
Přihlaste se a zažijte skvělou atmosféru

26. 09. 2022

V pátek 7. října - den před Památným dnem sokolstva - se uskuteční další hromadný odběr krve v Tyršově domě v rámci 8. ročníku projektu Sokolská kapka krve. Den před sokolským svátkem byl zvolen záměrně, aby se tradičně příjemné akce mohli účastnit i sokolové z nejrůznějších koutů republiky.

Vzhledem k tomu, že Památný den sokolstva vychází na sobotu 8. října, domluvili jsme se s odběrovým týmem Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze, že hromadný odběr v Tyršově domě uděláme v pátek 7. října. Umožní to zájemcům o darování krve z celé republiky využít náhradního volna, které je s darováním krve spojeno, a udělat si výlet do Prahy. V sobotu 8. října se mohou zúčastnit řady akcí, které jsou na Památný den sokolstva připravovány. Mezi nejatraktivnější bude jistě patřit polední slavnostní střídání stráží u Pražského hradu a Večer sokolských světel.

Tentokrát nebude místem odběru krve tělocvična T1, ale prostory Michnova paláce. Pravidelní dárci tak budou mít možnost poznat další prostor rozsáhlého areálu sídla České obce sokolské. Ti noví budou překvapeni palácovými prostory, které nejsou běžně přístupné.

Zájemce o darování krve prosíme o zapsání se do tabulky na konkrétní čas. Pomůžete tím hladkému odbavení na místě. V případě dotazů a nejasností pište, prosím, na press@sokol.eu

V loňském – 7. ročníku – darovali sokolové při 877 odběrech 394,6 litrů krve. Podařilo se také přilákat 112 prvodárců, což byl jeden z cílů loňského ročníku. Celkově za 7 let tak sokolové darovali okolo 1400 litrů krve.

Výsledky 7. ročníku (rok 2021), ve kterém bylo uskutečněno o 28 odběrů více, než rok předtím, jsou skvělé také s ohledem na to, že byl plný omezení činnosti tělocvičných jednot, sportování a určité restrikce platily i v odběrových centrech. Podle zakladatele projektu Sokolská kapka krve MUDr. Víta Jakoubka se potvrdil dosavadní stoupající trend. „Počet dárců, i množství darované krve, plazmy a krevních destiček stále roste, což je potěšující. Do projektu se zapojuje stále více nových jednot, z čeho mám také radost,” řekl Vít Jakoubek s tím, že doufá, že vzestupný trend se potvrdí i v letošním roce.

Podívejte se, jak prozatím vypadají výsledky 8. ročníku projektu Sokolská kapka krve. Zatím nahlásilo výsledky 24 jednot. Vyplývá z nich, že na 227 odběrech bylo 145 sokolů. To znamená, že už darovali více než sto litrů krve. O vývoji soutěže jsme informovali v třetím čísle časopisu Sokol. Pokud jej ještě neodebíráte, můžete si předplatné pořídit na stránce časopisu na webu Sokol.eu.

Tabulku prozatímního pořadí přinášíme i zde

Nemůžete se zúčastnit hromadného odběru v Tyršově domě?

Nezoufejte. Dohodněte se ve vaší T. J. a vydejte se do nejbližšího odběrového centra. Podívejte se na seznam odběrových míst či transfuzních stanic. V našem rozcestníku se také dozvíte, co je pro darování krve potřeba a kdo nemůže darovat krev. Detailní informace o projektu Sokolská kapka krve naleznete také v publlikaci, která je k dispozici online

Podívejte se, jak to vypadalo v Tyršově domě 16. února - v den 160. výročí založení Sokola. Kromě sester a bratrů se zapojili i příslušníci Policie ČR