Česká obec sokolská

Přijďte se podívat na měděnou sochu sokola do opatství Emauzy
Posléze bude umístěna na sokolovnu v pražských Nuslích

15. 03. 2023

Unikátní možnost vidět sochu sokola, která bude posléze zdobit střechu T. J. Sokol Nusle mají až do konce dubna zájemci v opatství Emauzy. Zrekonstruoval ji kovotepec Karel Holub a jeho syn Petr, který je sochařem. Od veřejně vysloveného nápadu, po představení veřejnosti uplynuly 4 roky a 4 měsíce.

Málo vídaný počin se podařil vedení tělocvičné jednoty Sokol Nusle v Praze. V opatství Emauzy je ode dneška do konce dubna vystavena majestátní tepaná socha sokola, kterou se podařilo kovotepci Karlu Holubovi ve spolupráci s jeho synem Petrem vytvořit na základě dochovaných fragmentů původní sochy, která byla znakem sokolovny otevřené v roce 1925. Ta byla nacisty ze sokolovny odstraněna v roce 1941, protože znamenala symbol zakázaného spolku Sokol.

Sochu je možno spatřit v expozici Benediktinského opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích na Praze 2 ve všední dny od 11 do 19 hodin.

Karel Holub se synem Petrem na soše s rozpětím křídel 2,5 metru a výškou 130 cm pracovali asi půl roku. Od původní myšlenky po dnešní vernisáž a představení finální podoby sokola uplynuly 4 roky a 4 měsíce. O další dva roky později, v roce 2025, by se měla socha sokola vrátit na nuselskou sokolovnu. Tehdy si bude nuselský sokol připomínat 100 let od otevření jejich sokolovny. Vynesení sochy je plánováno jako zlatý hřeb oslav.

„Jsem rád, že se nám se synem podařilo vytvořit faksmilii původní sochy. Měli jsme k dispozici jednu fotografii původního sokola s jeho autory. Ale ta byla pořízena pro prezentaci autorů, ale ne jako dokumentační fotografie jejich díla. K dispozici jsme měli také drápy a hlavu sokola, naprosté fragmenty, které se po zásahu nacistů podařilo sokolům zachránit. Proto jsme museli všechno detailně rozkreslit a promyslet. Hlavně, když už do plechu stříhnete, tak to nelze vzít zpátky, takže jsme si dali opravdu záležet. Chtěli jsme, aby to sokolové měli pěkné,“ říká Karel Holub. Nezapomíná zdůraznit, že velký podíl na výsledném díle měl jeho syn Petr. „Přeci jen ve svém věku už nemám tolik síly, takže Petr v některých chvílích výrazně pomohl. Kromě toho, že je silný, je i velice šikovný a měl spoustu dobrých nápadů k výsledné podobě,“ dodal Karel Holub.

Doplnil, že před začátkem práce šli se synem do zoologické zahrady se podívat na živého sokola a také studovali řadu zoologických knih. „Chtěli jsme, aby vymodelovaný postoj byl co nejvěrnější živému sokolu. Samozřejmě jsme museli trochu upravit původní hlavu a její náklon, aby byla dobře z ulice vidět,“ dodal Karel Holub.

Premiéru měl také dokument Miroslava Janka, který detailně mapuje práci restaurátora a sochaře na tomto díle. „Výstava v Benediktinském opatství v Emauzích je příležitostí zblízka si prohlédnout obnovený sokolský symbol, který bude posléze umístěn pro oči diváka v méně přístupné výšce,“ uvádí dramaturg Miloslav Klíma v brožuře k výstavě.

 

 

Od původního nápadu k realizaci 4 roky a 4 měsíce

„17. listopadu 2018 jsme měli ples u příležitosti oslav 130 let naší tělocvičné jednoty. Starosta bratr Jiří Rejzek u té příležitosti představil plán na znovuzrození sokola, který byl ozdobou naší sokolovny do roku 1941, než ho strhli nacisté,“ vysvětluje tajemník jednoty František Barac. Z původní sochy se dochovaly jen hlava, drápy a činka, kterou sokol držel v pařátech. „Za to je potřeba poděkovat našim předkům, zejména tehdejšímu starostovi bratru Rákosníkovi, že úlomky posbírali a pod hrozbou drastických trestů je schovávali. Bez nich by obnova sochy byla mnohem obtížnější,“ podotýká František Barac.

Podle Barace vedení jednoty oslovilo několik potenciálních tvůrců, kteří by takovou práci svedli. „Nakonec jsme dostali kontakt na pana Karla Holuba, kterému se náš nápad velice líbil. Spolu se synem Petrem se do projektu „opřeli“ a jejich invence a nápady byly naprosto fantastické. Při jednom rozhovoru Karel Holub řekl, že chce, abychom sochu měli pěknou a byli jsme na ni hrdí, což svědčí o jeho nadšení pro tuto práci,“ říká tajemník T. J. Sokol Nusle František Barac.

Na nádherného sokola je možno přispět na transparentní účet

Poctivá kovotepecká práce je samozřejmě finančně nákladná, proto nuselští sokolové založili transparentní účet, na který je možno přispět libovolnou částkou. Peníze budou použity na práci na soše a případně i na rekonstrukci části střechy, kam bude sokol umístěn. „Za těch předchozích skoro 100 let naše sokolovna neprošla žádnou zásadnější rekonstrukcí, takže vynesení sochy na původní místo chceme spojit i s generální opravou střechy sokolovny, která je na některých místech v havarijním stavu. Nyní musíme každý rok provádět udržovací práce a čištění úžlabí a okapů, abychom předešli větším škodám na dřevěné konstrukci členité střechy. Snažíme se získat finanční prostředky i jinde, v tomto směru máme podporu jak od Magistrátu hlavního města Prahy, tak i od městské části Praha 4. Pokud by se ve sbírce podařilo vybrat více peněz, než je cena práce pánů Holubů a cena vyzdvižení a upevnění sochy v průčelí sokolovny, tak bychom je samozřejmě použili na tento účel. Na opravu střechy vytváříme od roku 2017 finanční rezervu, ale vzhledem k současné situaci je zřejmé, že bychom sami tak náročnou rekonstrukci těžko ufinancovali,“ dodává František Barac. 

Transparentní účet u Fio Banky má číslo 2701519058/2010.

IN MEDIA RES

O zajímavém projektu natáčela redaktorka Magdaléna Šulcová reportáž pro magazín České televize Z metropole Podívejte se na reportáž z 5. listopadu
Vyšla reportáž v pražském Deníku
V neděli 26. března vysílala Česká televize reportáž v Událostech. Podívat se na ni můžete zde 

Kompletní reportáž Magdalény Šulcové o vzniku repliky sokola a o tom, jak vypadá se vysílala 13. května v pořadz Z metropole a ke shlédnutí je na tomto odkazu.

 

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace