Sestra Václava Buriánová
Byla oceněna zlatou medailí za obětavou práci pro Sokol

16. 06. 2022

Čtyřiadevadesátiletá Václava Buriánová, členka T. J. Sokol Benátky nad Jizerou a Sokolské župy Fügnerovy, se narodila do rodiny, jejíž sokolská historie sahá až do 19. století, a to nejen v Čechách, ale i za mořem v Americe. Cvičila už na sletu v roce 1938 a pak po válce 1948. Byl by to dlouhý výčet toho, co všechno udělala pro Sokol. Její aktivity sahají až do 1. republiky - okrsková cvičení, loutkové divadlo, šibřinky, atd. až do roku 1948, který učinil konec sokolskému snažení.

Po roce 1989 se už jako zralá žena pustila do vybudování sokolské organizace. Byla jednou z těch, kdo se výrazným způsobem zasloužili o vznik T. J. Sokol Benátky nad Jizerou, ale zejména také župy Fügnerovy. Po celou dobu byla velmi aktivní, až do svých 89 let zastávala funkci jednatelky jednoty. Působila rovněž na župě a je spoluzakladatelkou seniorského klubu Sokola Benátky ve spolupráci s Věrnou Gardou a náčelnictvem župy.

Předání ocenění dva roky oddaloval covid, ale letos se mohlo konečně uskutečnit, a to v malé zasedací místnosti městského úřadu v Benátkách nad Jizerou. Ocenění přijala od starostky ČOS sestry Hany Moučkové, která při té příležitosti řekla. „Sestře Václavě Buriánkové jsem Zlatou medaili ČOS předala velmi ráda. Kéž bychom se všichni v takové kondici dožili úctyhodného věku 94 let.“

K ocenění se přidal blahopřáním i starosta města pan Karel Bendl PhDr. a zástupci vedení župy a jednoty.

Velice vřelá a upřímná atmosféra byla odměnou za celoživotní přínos pro Sokol a myslím si, že dokumentoval všechny, kdo sestru Buriánovou znají, usměvavou, plnou pohody dodávající optimismus a sílu všem kolem sebe.

Autor: Jiří Lhoťan