Sokolská kapka krve - známe termíny pro hromadné odběry v Praze v 9. ročníku
V Michnově paláci se sejdeme 16. února a 6. října

09. 01. 2023

Sokolská kapka krve zná termíny hromadných odběrů v Praze pro 9. ročník. Stále ještě můžete darovat krev 8. ročníku, do něhož se započítávají odběry uskutečněné do 31. ledna. S předstihem ale oznamujeme termíny pro 9. ročník projektu Sokolská kapka krve. Ten začne 1. února a první hromadný odběr krve se uskuteční ve čtvrtek 16. února 2023 v prostorách Michnova paláce. Další "pražský hromadný odběr" bude v pátek 6. října také v Michnově paláci.

Tento termín byl zvolen proto, aby případní zájemci o hromadné darování krve mohli k výletu do Prahy využít dne volna, který jim za darování krve náleží, k prodloužení víkendu v Praze. Ten mohou zakončit účastí na nedělních vzpomínkových akcích k Památnému dni sokolstva (8. X.) Tentokrát tento významný den ČR vychází na neděli. Zájemci o prodloužený víkend v Praze si mohou s předstihem rezervovat svůj pobyt v sokolském hostelu, případně se obrátit například na hotel William nebo hotel Pytloun Stará zbrojnice, které jsou v těsné blízkosti Tyršova domu.

Registruj se na hromadný odběr krve v Michnově paláci 16. 2. a zažij parádní atmosféru

Na první hromadný odběr nového - již 9. ročníku - ve čtvrtek 16. února v Michnově paláci se můžete registrovat na tomto odkazu na Google disku.
Výsledky za 8. ročník se nyní počítají a budou zveřejněny před hromadným odběrem krve v Michnově paláci. Prozatím máme výsledky za 1. polovinu končícího 8. ročníku (běží do 31. ledna 2023). Zatím potvrzují, že darování krve je pro sokoly stále důležitým tématem.
Za první půlrok roku 2022 při 227 odběrech odevzdalo krev 145 sokolů, což je více než 100 litrů krve. Když k tomu připočteme téměř 1500 litrů za předchozí ročníky - od roku 2005 - dostaneme se k počtu litrů okolo 1600.

[caption id="attachment_3301" align="alignnone" width="300"]Přehled statistik projektu Sokolská kapka krve Přehled statistik projektu Sokolská kapka krve[/caption]

Darujte krev celý rok, nemusíte hromadně, stačí najít nejbližší transfúzní stanici

Nezapomínejte, že Sokolská kapka krve není jen o hromadných odběrech. Darovat krev můžete celoročně. A zapojit se mohou i ti, kteří nejsou členy našeho spolku a svůj odběr pak "darovat" jim sympatické jednotě. Detaily o projektu Sokolská kapka krve, zapojení, darování a další podrobnější informace jsou na webu projektu https://www.sokolskakapkakrve.cz

S nápadem tohoto projektu přišel před lékař VFN v Praze a člen Sokola Praha-Libeň Vít Jakoubek a z původní aktivity pro pár přátel se projekt rozšířil do sokolských jednot po celé republice. Právě Vít Jakoubek je tím, kdo na začátku roku počítá odběry a množství darované krve. Před zahájením letošního ročníku také oznámí množství loni darované sokolské krve. „Vím, jak je dárcovství krve důležité. A uplynulé období pandemie to jenom potvrdilo,“ říká Vít Jakoubek.

Rekordmanem je Josef Nekovář, se 120 odběry. Za svůj přístup získal nejen Zlatý kříž Českého červeného kříže II. třídy, ale i Cenu Fair play Aloise Hudce v anketě Sokol roku 2019.