Můžeme se na pandemie připravit, aby dopady byly co nejmenší? Lékaři se shodují, že nejlepší prevencí je pravidelný pohyb, a to už od dětství. Česká obec sokolská ve svém průzkumu zjistila, že během nouzového stavu se Češi hýbali méně a fyzická kondice velké části z nich se ještě zhoršila. Připravila proto výzvu Tužme se, národe!, jejímž cílem je soustavně podporovat pohybové aktivity pro všechny věkové skupiny. Představila ji na setkání s novináři v Tyršově domě.
“Stále častěji zaznívají varování před zhoršující se zdatností populace a také různé kampaně, které veřejnost vybízejí k pravidelnému pohybu. A to od lékařů, odborníků i od představitelů státu. Sokol je přitom díky své infrastruktuře, téměř 1100 jednotám po celé ČR i díky svému programu zaměřenému na sportovní aktivity pro všechny věkové kategorie jednou z mála organizací, která k tomuto zlepšení může opravdu efektivně přispět. Proto se i my k těmto výzvám přidáváme naším Tužme se, národe!,” uvedla starostka ČOS Hana Moučková.
Klíčovým projektem v této oblasti je program Se Sokolem do života, zaměřený na rozvoj pohybové gramotnosti předškoláků ve školkách, sokolských jednotách a dalších volnočasových zařízeních. Registrace do už 5. ročníku projektu začala před dvěma týdny a už nyní se ukazuje, že zájem překonává ten loňský. Vloni se do projektu, který je svým rozsahem největším a nejsystematičtějším, zapojilo přes 1100 školek a téměř 75 000 dětí!
„Rozvoj pohybové gramotnosti patří mezi základní pilíře stejně jako rozvoj řeči, myšlení či poznání. Sokolové jsou jedinou sportovní organizací u nás, která se v tomto měřítku systematicky věnuje právě nejmenším,“ říká Hana Moučková.
Výzva míří i na další věkové kategorie. Na konec září je například naplánován projekt Sokol spolu v pohybu, týden akcí v sokolských jednotách, které veřejnosti ve všech částech republiky představují celou šíři sokolských aktivit a nabízí volná místa.
Cílem České obce sokolské je zapojit do aktivit co největší počet lidí. Limitem ale zůstávají finance. Ministerstvo školství letos přidělilo sokolům na činnost o 5 milionů korun méně než vloni. „Sokol je v dotačních programech znevýhodňován, na což dlouhodobě upozorňujeme, ale letos jsme bez varování dostali ještě méně než loni, ačkoli slyšíme, že peněz do sportu míří více. My bychom chtěli a mohli naši činnost rozvíjet, ale mnohdy musíme zájemce odmítat kvůli nedostatku vhodné kapacity. Jde o ohrožení klíčové role našeho spolku pro společnost, a to v momentě, kdy by stát měl naopak do této aktivity investovat! Vždyť se zabýváme z hlediska zdraví nejprospěšnějšími pohybovými aktivitami. Je to v rozporu s tím, že představitelé státu neustále opakují, jak je toto cvičení důležité pro zdraví společnosti,“ říká výkonný ředitel ČOS Marek Tesař.
Zlepšení si Sokolové slibují od vzniku Národní sportovní agentury. „Události posledních týdnů ukázaly, že koncept sportu pro všechny – bez ohledu na sportovní předpoklady a věk – je klíčovým pro kondici celé naší společnosti. Z dosavadních jednání mám pocit, že tak to vnímá i vedení agentury,“ doplňuje Hana Moučková.
Sokolský koncept zaměřený na pravidelný a rovnoměrný pohyb s mírnou zátěží doporučují i lékaři. Klíčový je podle nich pro budování imunity, a to nejen u dětí, ale i dospělých a seniorů, kteří byli pandemií nejvíce ohroženi.
„V rámci preventivních pohybových programů doporučujeme pohybové aktivity, které nepřetěžují lidský organismus a optimálně stimulují adaptaci většiny orgánových systémů. Zásadní je podporovat aktivity společností s významnou zkušeností v oblasti pohybových programů. Tedy přesně to, co dělají sokolové,“ říká Miloš Matouš, vedoucí lékař OLYMP CSMV a centra Zdravý sport.
S ním souhlasí i prof. MUDr. Jiří Zeman, DrSc., předseda České pediatrické společnosti, jenž je dalším z ambasadorů programu. „Klesající počet hodin, které děti tráví aktivní pohybovou aktivitou, má negativní dopad na jejich muskuloskeletální systém a výhledově i systém kardio-vaskulární. A to nejen v souvislosti s nemocí covid-19, bohužel v naší dětské populaci 10-18 let stoupá i počet hodin, které děti a mladiství tráví na sociálních sítích. Podle naší ankety je to neuvěřitelných 2-9 hodin denně. Proto podporujeme aktivity, které se snaží oba trendy obrátit, tedy i aktivity České obce sokolské.“
O tom, že výchozí situace není ideální, svědčí i data z průzkumu ČOS na téma Jak Češi sportovali během nouzového stavu, který na jaře 2020 zpracovala agentura STEM/MARK.
Více než třetina respondentů (33 %) uvádí, že se jejich kondice během nouzového stavu zhoršila, skoro polovina přiznává, že měla méně pohybu než dřív. To souvisí i se změnou tělesné hmotnosti,
40 % lidí během nouzového stavu přibralo, pět procent dospělých dokonce více než 5 kg.
Už v době karantény Sokol jako jeden z prvních přinesl seriál instruktážních videí #cvicimsesokolem s Youtuberem Tomášem Touhou. Videa zhlédlo za dva měsíce skoro 100 tisíc zájemců a seriál pokračuje dál.
Prioritou pro ČOS je ale nyní přivést lidi do sokoloven, kde na jejich cvičení dohlédnou kvalifikovaní instruktoři a kde jsou připraveny fungující programy. „Teď nepůjde o olympijské medaile ani vavříny ze Světových pohárů. Primárním cílem by mělo být budovat zdraví všech, jakousi „národní imunitu“, abychom byli na případné další pandemie lépe připraveni. Už teď všichni mluví o druhé vlně koronaviru na podzim, takže je nejvyšší čas začít odpovídající jeho významu,“ říká k výzvě Tužme se, národe! starostka ČOS Hana Moučková.