Česká obec sokolská

Volf. Franta. Hrubý. Richtr. Flejšar.
Umělecká rada ČOS je obnovena

02. 01. 2024

Sport a umění jdou často ruku v ruce a Sokol toho budiž příkladem. Česká obec sokolská dbá od svého vzniku před více než 160 lety o rozvoj těla i ducha. Kulturní ráz sokolství a jeho vztah k estetice určil už jeho zakladatel Miroslav Tyrš. Se Sokolem se tak v minulosti spojili například Mikoláš Aleš či Josef Mánes a v současnosti výtvarník Jaromír 99. Logickým pokračováním je obnovené fungování UMĚLECKÉ RADY!

Umělecká rada České obce sokolské (ČOS) fungovala už v minulosti a nyní je zpět. Znovu je odborným, poradním, iniciačním a koordinačním orgánem Předsednictva ČOS pro oblast rozvoje sokolských uměleckých aktivit.

"Jsem moc rád, že předsednictvo dalo zelenou nové umělecké radě, která bude hnacím motorem a zároveň odborným garantem propojování Sokola s uměním všech směrů," řekl Marek Tesař, ředitel kanceláře ČOS, iniciátor sport&art akcí a předseda Umělecké rady. "Pro mě osobně je to potvrzení, že vedení Sokola podporuje aktivity, které realizujeme již od roku 2018, a chce je rozšiřovat," doplnil.

Členy rady jsou umělci s přesahem do sportu:

  • Petr Volf je kritikem výtvarného umění, spisovatel a kurátor, který rád usedne na kolo a hraje tenis.
  • Roman Franta je malíř a pedagog, který kouzlí na kurtu s tenisovou raketou.
  • Dan Hrubý je publicistou, vydavatelem a spisovatelem, který je vášnivým chodcem.
  • Michal Richtr je grafický designér, sběratel výtvarného umění a pedagog, který se ve volném čase věnuje skialpinismu.
  • Jakub Flejšar je zástupce českého moderního sochařství, který je snowboardistou a jedním z koučů olympijské vítězky a mistryně světa Evy Adamczykové Samkové.

"Složení rady je velmi různorodé, což nám umožní mít přesahy nejen do výtvarného umění, ale i do literatury, designu. Jsem potěšen, že všichni členové, kterých si nesmírně vážím, přijali nominaci a myšlence spolupráce se Sokolem jsou nakloněni," říká Tesař, sám milovník běžeckého lyžování a silniční cyklistiky.

Cílem je, aby se výtvarné umění a vizuální kultura jako taková staly neodmyslitelným výrazem sokolského hnutí. Když se řekne Sokol, lidé by si neměli představit jen tělocvičnu nebo hřiště.  

Sokolské akce zachycují fotografové s uměleckými přesahy. Unikátní cenu anketu Sokol roku v podobě expresivní kovové plastiky navrhnul Jakub Flejšar. Renomovaný autor graffiti Michal Škapa pojednal zeď areálu na Újezdě sokolským motivem jako připomínku sto šedesátého výročí založení Sokola. V souladu s těmito aktivitami jsme také oslovili architekta Josefa Pleskota, jenž v letech 2021-2022 navrhnul celkovou revitalizaci Tyršova domu na pražském Újezdě odpovídající svým otevřeným charakterem duchu doby.

Umělecká rada bude napomáhat ve výběru spolupracovníků z řad umělců, v zaměření nejrůznějších projektů, jejich přesahu a dalšímu působení ve veřejném prostoru. Bude garantem kvality a kontinuity.

Fanoušci umění se můžou hned začátkem roku těšit na sokolskou perličku. V rámci otvírání Tyršova domu veřejnosti a vize Tyršův dům 2030 se slavnostně otevře nová GALERIE SOKOL. Ve vestibulu sídla České obce sokolské bude od 16. ledna 2024 k vidění výstava fotografií Jana Jirkovského. Snímky z jednot zde budou k vidění do dubna, pak přijde na ředu téma sletové.

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace