V Poslanecké sněmovně zahajuje
výstava České oběti Plötzensee

17. 09. 2023

V pondělí 18. září se ve Dvoraně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (vstup z Malostranského náměstí 19/7) otevře výstava s názvem České oběti Plötzensee. První expozice na dané téma na české půdě od roku 1945 zde bude k vidění do 6. října 2023.

"Výstava České oběti Plötzensee představuje, na základě vybraných osobností domácího odboje zavražděných v Plötzensee, jednotlivé odbojové organizace. Charakterizuje nejen je, ale i rezistenční činnost dotyčných osobností," říká historik a autor výstavy Jan B. Uhlíř, vedoucí oddělení Vzdělavatelského odboru České obce sokolské.

Ve věznici v Plötzensee bylo během 2. světové války v období let 1940 až 1945 popraveno celkem 674 občanů Československé republiky, z toho 613 za protinacistický odboj.

Výstava v Poslanecké sněmovně má 27 panelů. Na příkladech konkrétních osobností je přiblížena i geneze jednotlivých odbojových organizací domácího odboje. Z nich minimálně třetinu představovali členové České obce sokolské. "Prezentovány jsou například vyhlášky o popravách, obžaloby, rozsudky, dopisy na rozloučenou, protokoly o popravě, účet za věznění a popravu, souhrnné zprávy gestapa nebo rozhodnutí o vzetí do vazby," uvádí Uhlíř.

Krvavé dění v Berlíně-Plötzensee připomíná od léta i česko-německá panelová výstava v Památníku německého odboje v Berlíně. Německá část nese název Krvavé noci v Plötzensee 1943. Do 31. října je zde dohromady k vidění 50 panelů a záštitu poskytlo české velvyslanectví v Berlíně. Německou přípravu garantoval Památník německého odboje, bez kterého by výstava nevznikla.

Ze společného česko-německého projektu vznikla nejen výstava, ale i internetová databáze. "Na jejímž základě přestali být představitelé protinacistického odboje popravení v Plötzensee anonymní nejen pro Německo a Evropu, ale vlastně pro celý svět," říká Uhlíř.

Spolupráce s Památníkem německého odboje a Velvyslanectvím ČR v Berlíně bude pokračovat. V budoucnu se zaměří na další z centrálních popravišť Třetí říše: Drážďany, Vratislav, Brandenburg-Görden, Frankfurt nad Mohanem, Mnichov, Stuttgart a Vídeň. Celkový počet v Říši popravených občanů Československa na základě jejich protinacistického odboje je odhadován minimálně na 2600 osob.