Česká obec sokolská

S tebou mě baví svět - skladba pro celou rodinu 

 

 

Choreografie skladby - autorský kolektiv: Jana Rosáková, Jana Vlčková, Karolína Vlčková a Matyáš Vlček
Hudba: Václav Zahradník
Texty: Vladimír Poštulka
Střihová úprava: Zdeněk Barták, Jiří Strohner

Autorský tým: Jana Rosáková, Jana Vlčková a Matyáš Vlček (Sokol Valašské Meziříčí)
Vedoucí skladby: Jana Vlčková
Metodik: Jana Rosáková

Kontaktní email pro zájemce o nácvik: steboumebavisvet.slet@sokol.eu

Základní celek   6
Značková síť      3 x 3
Nářadí a náčiní  flag poi a skákací pytel
Odkaz na materiály ke skladbě

Jak se vaše skladba jmenuje, o čem je a co má vyjadřovat ? 

Naše skladba se jmenuje „S tebou mě baví svět“, což ji dokonale vystihuje. Je o radosti nejen ze společného cvičení, ale i z rodiny a přátelství. Má ukázat, že Sokol spojuje generace, které si mohou zacvičit bok po boku, například jako rodina nebo parta v malé tělocvičné jednotě.

Pracujete i s nářadím (náčiním), s pomůckami - jak?

Máme rádi netradiční náčiní, které v naší skladbě rozhodně nemohlo chybět. Prvním náčiním jsou skákací pytle, jež využívá žactvo jako pomůcku při náznaku závodivých her, předškoláci jako nářadí a dospělí jako náčiní. Žactvo také představí dosud málo známé náčiní tzv. flag poi, s nímž předvede základní žonglérské triky.

Co vás inspirovalo při tvorbě skladby, co bylo prvním impulsem?

Část našeho týmu již dělala skladbu pro minulý slet, a jelikož to byla skvělá a nezapomenutelná zkušenost, chtěli jsme si to zopakovat. Impulzem pro konkrétní podobu byl dotaz z náčelnictva, zda bychom jako rodina neudělali mezigenerační, rodinnou skladbu. Nešlo tedy nesáhnout po slavné rodinné komedii století S tebou mě baví svět režisérky Marie Poledňákové.

Proč jste se rozhodli vytvořit skladbu pro tuto věkovou kategorii?

Impulzem byl dotaz náčelnictva a nakonec jsme zjistili, že nám to skvěle padne. Troufáme si říct, že je to pro nás kategorie na míru. Máme za sebou několik sálových skladeb s dobrým ohlasem, v nichž byli zapojeni cvičenci více generací, od malých dětí až po dospělé.

Nejzajímavější moment skladby (který by třeba i mohl divákovi uniknout) z pohledu autora?

Divácky zajímavých momentů je celá řada, například partnerská akrobacie i s nejmenším cvičencem nebo cvičení s flagy. Ten nejzajímavější moment divákovi jistě neunikne a také to má být vždy překvapení, takže jej nebudeme prozrazovat.

Zajímavé momenty skladby, na které se mohou cvičenci těšit?

Zajímavým momentem je nástup na plochu do netradičního tvaru. Žactvo si užívá žonglovací pasáž. Dospělé zase velmi baví část, kde cvičí sami, bez předškoláka „přilepeného k noze“. Nejmenší cvičenci zase milují svoji velkou chvíli v prvním oddíle, nebo pytlovou houpačku.

Co vás inspirovalo při navrhování cvičebního úboru?

Kombinace oranžové a modré byla jasná hned. Tmavě modrá je tradiční, na žádném sletu nechyběla, a oranžová představuje veselé dětství a něco nového. Motiv úboru navazuje na netradiční nástupový tvar, čímž vzniká krásná harmonie vzhledu a ducha skladby.

Co vás při nácviku nejvíce překvapilo nebo potěšilo?

Překvapilo nás, jak rychle se děti „popraly“ s nelehkou technikou práce s flagy, s níž mají občas problém i dospělí cvičenci. Potěšilo nás, jak skladba všechny bavila. Některé části si děti cvičí pro radost i mimo nácviky a jedné naší žákyni teď všichni zpívají úvodní píseň, protože se jmenuje Emča.

Který moment ze skladby či prvek choreografie máte nejraději a proč

Každý z nás asi trochu jiný a je to samozřejmě ten kousek, který vymyslel. Určitě se ale shodneme na nástupu, protože při něm každý cvičenec může uplatnit svou individualitu, kreativitu a dovednosti

Jak se vám podařilo získat cvičence pro pracovní předvedení a máte zajímavou historku z nácviku?

Někteří s námi skladbu vymýšleli, jiní zase rádi jezdí na přehlídky pódiových skladeb. Takže získat cvičence nebyl až tak velký problém, jako získat jich dostatečné množství, aby skladba při předvedení dobře vypadala a vyzněla. Oslovili jsme proto i blízké jednoty, některé s námi spolupracovaly už při předvedení skladby pro XVI. všesokolský slet.

Zajímavou historku máme přímo z převedení, kdy před druhým vystoupením jeden chlapeček usnul tetě na klíně a nebyl k probuzení. Museli jsme ho při nástupu na plochu uložit u zvukařů a při odchodu, stále spícího, vyzvednout. A jak jsme se později dozvěděli, neprobudila ho ani cesta na Hlavní nádraží, ani 4 hodinová jízda vlakem. Probudil se až následující den doma. Naštěstí jsme měli s sebou náhradní holčičku, takže se díra ve cvičebním celku zaplnila.

Kdo vám nejvíce pomohl se skladbou kromě spoluautorů?

Nejvíce naše žákyně, které už mají za sebou více našich skladeb, takže nácvik něčeho nového jim nedělá žádný problém a umí přijít i s vlastními nápady. S hudbou nám zase pomohl kamarád, který nám nahrál chybějící části.

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace