Česká obec sokolská

Vydejte se po stopách sokolů Prahou 2
Za splnění úkolů budete zařazeni do slosování o věcné ceny

26. 07. 2022

Praha 2 je plná pamětihodností, významných staveb a památných míst, které jsou spojeny s naší dávnou i současnější minulostí. Do konce srpna můžete využít připravené městské hry a vydat se po stopách zakladatelů našeho spolku. Případně se můžete vydat do míst, kde celé sokolské rodiny pomáhaly parašutistům, kteří se připravovali na atentát na Heydricha a i do míst, kde parašutisté posléze získali úkryt.

Dvě trasy populární městské soutěže Putování Prahou 2 jsou v letošním roce věnované našemu spolku. První se jmenuje Sokol a je věnována těm místům, kudy kráčeli zakladatelé našeho spolku.

Projděte se místy historie Sokola

Podíváte se k první sokolovně, do Mánesovy ulice, která je pojmenována po autorovi prvního sokolského praporu Josefu Mánesovi. Navigace hry vás zavede i k T. J. Sokol Královské Vinohrady a na řadu dalších míst spojené s vznikem našeho spolku. „Protože na našem území je první sokolovna a samozřejmě i další místa, která se váží k historii tohoto slavného spolku, tak jsme se rozhodli, že v letošním roce, kdy Sokol slaví 160 let od založení, připravíme putování za historií spolku Sokol," řekl místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc, který je duchovním otcem celého Putování Prahou 2. „Připomenete si významné osobnosti spojené s historií Sokola. Poznáte nejstarší i největší sokolovnu. Představí tři jednoty působící v Praze 2. Celkově je to 10 zastávek. Tato procházka zabere zhruba 2 hodiny," říká místostarosta Prahy 2 Jaroslav Šolc, který je duchovním otcem celého projektu Putování Prahou 2. 

Trasa, která vznikla ke 160. výročí založení Sokola, vás provede po místech se sokolskou minulostí i současností na území Prahy 2. Víte, že v této městské části působí hned tři sokolské jednoty? Najdete zde nejstarší, ale také největší sokolovnu, stejně jako četné připomínky významných členů Sokola.

Sokol Praha 2

Informace o trase
10 zastávek s betlémy v kostelích
(Nové Město, Vinohrady, Vyšehrad)
Délka 5,4 km
Přibližná doba trvání 2 hodiny

Za správné odpovědi na trase Sokol můžete získat až 100 bodů. Získáte-li alespoň 80 bodů, budete zařazeni do slosování o věcné ceny. Uzávěrka pro účast v soutěži o ceny: 31. srpna 2022.

Po stopách Anthropoidu

Anthropoid Praha 2

Ze stejného důvodu - kulatého výročí - se rozhodli tvůrci procházek vymyslet také putování po stopách Anthropoidu. Letos od této operace uplynulo 80 let. Míst spojených s tímto výsadkem je po Praze 2 také hodně a jsou dobře zdokumentována. Přesně tak víme, kde bydlely rodiny členů Sokola, které parašutistům pomáhaly buď před atentátem, nebo po něm. „Připomenete i místa a osudy lidí z Prahy 2, kteří jim pomáhali – sokolové, duchovní a další odvážní vlastenci zapojení do protinacistického odboje,“ říká Jaroslav Šolc.

Informace o trase
9 zastávek (Vinohrady, Nusle, Nové Město)
Délka 7,2 km
Přibližná doba trvání 2,5 hodiny

Za správné odpovědi na trase Anthropoid můžete získat až 90 bodů. Získáte-li alespoň 70 bodů, budete zařazeni do slosování o věcné ceny. Uzávěrka pro účast v soutěži o ceny: 31. srpna 2022.

Na procházky se vydejte s chytrým telefonem

Na trasy Putování se můžete vydat s chytrým telefonem nebo si vytisknout přehled míst a otázek, vydat se na procházku s papírem v ruce a své odpovědi vyplnit později. Vytištěný přehled získáte i na informačním středisku úřadu. Hra je zdarma. K soutěži je třeba se registrovat.

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace