Česká obec sokolská

Rocková symfonie - skladba pro pro dorostenky, dorostence, ženy a muže 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rockové skladby hraje The London Symphony Orchestra

Střihová úprava: Zdeněk Barták, Jiří Strohner

Autoři skladby: Jana Kosařová (Sokol Kolín), Petr Sádek (Sokol Lomnice nad Popelkou)
Vedoucí skladby: Petr Sádek
Metodik: Jana Kosařová

Kontaktní email pro zájemce o nácvik: rockovasymfonie.slet@sokol.eu

Základní celek    12
Značková síť       6 x 4
Nářadí a náčiní  tyč, sock poi
Odkaz na materiály ke skladbě

Rocková skladba v pozornosti médií

O skladbě rocková symfonie se hodně mluvilo při moravském nácviku na Gymnaestrádu v Amsterdamu. Do haly Sokol Brno I se o víkendu 20. - 22. ledna 2023 sjelo více než 200 cvičenek a cvičenců.

Události ČT ->  ze soboty 21. ledna
ČT 24 -> reportáž začíná v čase 15:21 a trvá 8 minut
idnes.cz -> Starší i mladí pohromadě. Sokolové cvičí čínský obrazec na světovou přehlídku

Jak se vaše skladba jmenuje, o čem je a co má vyjadřovat

Naše smíšená skladba pro dorostenky, dorostence, ženy a muže se jmenuje Rocková symfonie. Jedná se o koedukovanou skladbu, prostor v ní má společné cvičení mužů a žen, samostatné cvičení obou pohlaví, kde ženy reprezentují ladnost ženského pohybu a muži gymnasticky laděné cvičení. Nechybí ani prostor pro společnou tanečně-pohybovou část. Skladba vlastně kopíruje motto celého sletu, SPOJUJEME GENERACE. Na ploše mají možnost potkat se vedle sebe cvičenci všech generací, od těch na prahu dospělosti až po zkušené seniory. Z celé skladby by tak měla vyzařovat radost všech ze společného pohybu.

Kromě uvedení na #slet2024 ji čeká v roce 2023 také cesta na světovou Gymnaestrádu v Amsterdamu, nácviky tak začali o něco dříve a prvních pětset cvičenců  ji tak v tuto chvíli již ovládá, neboť červencový odjezd do Holandska se blíží.

Pracujete i s náčiním, s pomůckami - jak?

Narozdíl od předchozích koedukovaných skladeb, kterými se Sokol na světových Gymnaestrádách prezentoval v předchozích letech, jsme se rozhodli využít náčiní u žen i mužů. U mužů jsme vsadili na klasiku, kterou využívali již naši předci krátce po vzniku sokola - dřevěnou tyč. U žen jsme se pustili do experimentu a tak cvičí s žonglovacími SOCK POI. Jejich základní podoba připomíná klasické sokolské náčiní kužele, ale mají i další pestré a variabilní využití.

Co vás inspirovalo při tvorbě skladby, co bylo prvním impulsem?

Poprvé jsme se potkali jako členové cvičitelského sboru při nácvicích skladby Spolu pro Gymnaestrádu v roce 2019. Před odjezdem jsme byli jmenováni vedoucími skladby. A právě tam jsme si řekli, že bychom se mohli někdy příště pokusit vymyslet skladbu vlastní v tandemu.

Proč jste se rozhodli vytvořit skladbu pro tuto věkovou kategorii?

Právě proto, že jsme chtěli tvořit skladbu pro muže a ženy dohromady, byla volba kategorie jasná. Ve smíšeném kolektivu je prostě veselo a navíc jsme si vyzkoušeli při skladbě Spolu, že můžeme společně pracovat a spolehnout se na sebe. Tak jsme se rozhodli přihlásit do konkurzu a klaplo to. Další 3 roky můžeme zkoušet, zda to stále funguje.

Nejzajímavější moment skladby (který by třeba i mohl divákovi uniknout) z pohledu autora?

Autorům se těžko vybírá, ale věříme, že každý divák i cvičenec si najde svůj moment. My věříme, že zajímavým překvapením bude závěr skladby :)

Zajímavé momenty skladby, na které se mohou cvičenci těšit?

Věříme, že divákům se bude líbit gymnastická část třetího oddílu, variabilní využití náčiní žen při cvičení a pak snad také změna nálad v jednotlivých oddílech. Známé rockové melodie v podání Londýnského symfonického orchestru zní naprosto úchvatně. Z každé písně sálá odlišná nálada a skladbě to dodává na pestrosti.

Co vás inspirovalo při navrhování cvičebního úboru?

Dávali jsme důraz na funkčnost a další využití úboru nejen při provedení skladby. Modrá, červená a černá jsou osvědčené sokolské barvy, kterým to společně sluší. Věříme, že až si i po pár letech vezmou cvičenci úbory do běžného cvičení, naskočí jim vzpomínky na chvíle strávené s ,,rockovkou”.

Co vás při nácviku nejvíce překvapilo nebo potěšilo?

Nasazení a obětavost cvičenců v nácvičném celku. První velký nácvik se konal v době, kdy v okolí Lomnice, Turnova a Ostroměře ve velkém řádila další vlna covidu. Čekali jsme, že se nás sejde polovina, že spousta cvičenců se bude bát, ale nakonec jsme se sešli téměř všichni a za nemocné vypomohli přátelé z Brna a Děčína. Vše nakonec dopadlo a po víkendovém nácviku jsme mohli téměř celou skladbu předvést režijní komisi. Pravda, pár nemocných se v dalším týdnu objevilo.

Který moment ze skladby či prvek choreografie máte nejraději a proč?

Máme moc rádi třetí oddíl. Prostná cvičení v trochu jiném pojetí, než na které jsme zvyklí v české kotlině. Zde jsme se inspirovali u seveřanů. Cvičencům, především mužům, chvíli trvá než si na odlišný styl cvičení zvyknou, ale když se tak stane, vypadají při cvičení velice elegantně.

Jak se vám podařilo získat cvičence pro pracovní předvedení a máte zajímavou historku z nácviku?

Vzhledem k tomu, že se jedná o skladbu pro muže a ženy, bylo jasné, že potřebujeme zastoupení v nácvičném celku všech. Bohužel, Jana v Kolíně moc mužů nemá, ale v u nás v Lomnici nad Popelkou byl základ cvičenců ze skladby Spolu. K nim jsme oslovili blízký Turnov a Ostroměř a základ nácvičné skupiny byl na světě. Téměř všichni po dvou letech omezení v době covidu reagovali obratem kladně. Nácviky se konaly v Lomnici, během víkendů a byly velice příjemné. Cvičenci se na nás usmívali i poté, co jsme jim některé části během víkendu i 3x změnili. A o veselé historky po nácvicích nebyla také nouze. Vznikla skvělá sokolská parta a máme velkou radost, že téměř všichni jedou v létě do Amsterdamu, kde si to společně na gymnaestrádě parádně  užijeme.

Kdo vám nejvíce pomohl se skladbou kromě spoluautorů?

Budeme se opakovat, všichni cvičenci, kteří byli přímo ukázkoví a zaslouží si velké poděkování. A velké díky z naší strany patří také bývalé náčelnici, Aničce Jurčíčkové, která měla při našich společných konzultacích řadu podnětných připomínek. 

 

 

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace