Knihovna ve třetím patře Tyršova domu je určena všem zájemcům o sokolskou literaturu. Do publikací a různých periodik je možné nahlédnout po předchozí domluvě a vždy jen prezenčně. Badatel si knihy může v případě zájmu nafotit vlastním fotoaparátem. Absenční výpůjčky, tedy možnost zapůjčit si knihy domů, ČOS zatím neplánuje.
V současné době probíhá soupis knihovny ČOS, knihy jsou evidovány do tematických celků – například sokolská periodika hlavní, periodika župa a jednot, památníky jednot a žup, památníky župních a lokálních sokolských sletů, biografie sokolských osobností nebo ucelené knihovny z pozůstalostí členů Sokola.
„Vše řadíme do nových archivních skříní tak, aby to bylo přehledné. Momentálně je sepsáno téměř 1500 titulů. Nejčastěji mají badatelé zájem o časopisy Sokol, Věstník sokolský, Jas a Sokolici,“ říká Marcela Mandová ze Vzdělavatelského odboru ČOS.
Jednou z nejzajímavějších publikací je kniha „Reden und Aufsätze von Dr. Friedrich Emanuel Tyrš“. Jedná se o projevy a eseje Miroslava Tyrše přeložené do němčiny. V publikaci nechybí ani překlad programové statě „Náš úkol, směr a cíl“ vydané poprvé před 150 lety.
„Unikátní je rovněž ucelená knihovna po bratru Emilu Fechtnerovi, vzdělavateli Sokola Karlín a členovi Předsednictva Vzdělavatelského odboru ČOS, který byl v únoru 1942 umučen v Osvětimi. Jeho knihovna obsahuje na 700 titulů se sokolskou tematikou,“ říká Marcela Mandová.
Součástí knihovny jsou rovněž památníky z žup a jednot, které jsou věnované padlým sestrám a bratrům během druhé světové války.
Katalogy publikací zde:
památníky župních a lokálních sokolských sletů