08. 10. 2023

Památný den Sokolstva 2023

Připomeňte si s námi 8. října významný den ČR - Památný den sokolstva. Ten je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří se významným způsobem podíleli na boji za svobodu, demokracii a samostatný stát.

Připomínáme si události z roku 1941, kdy nacisté násilnou formou Sokol rozpustili, ale i jeho celou, téměř 160 letou tradici. Právě 8. října 1941 byla spuštěna tzv. Akce Sokol, jejímž cílem bylo zatknout a následně deportovat do koncentračních táborů všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot a tím paralyzovat odbojovou činnost Sokola. Bylo zatčeno skoro 900 sokolů a o několik dní později byla činnost Sokola rozpuštěna a sokolský majetek zabaven. Téměř 93 % ze zadržených sokolů se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Členové Sokola i nesokolská veřejnost si 8. října připínají na oděv sokolskou kokardu jako připomínku sokolské perzekuce a v mnoha městech naší republiky v tento den vlají na radnicích sokolské vlajky. Krojovaní sokolové se také setkávají u pomníků a památníků, aby uctili památku tragicky zesnulých bratrů a sester. Hlavní připomínkovou akcí pietního dne je Večer sokolských světel. Více informací naleznete na našem webu mbsokol.cz.

Kontakt na organizátora

Karolína Plačková