Česká obec sokolská
08. 10. 2023

Památný den Sokolstva 2023

Připomeňte si s námi 8. října významný den ČR - Památný den sokolstva. Ten je poctou všem členům a členkám Sokola, kteří se významným způsobem podíleli na boji za svobodu, demokracii a samostatný stát. 

Připomínáme si události z roku 1941, kdy nacisté násilnou formou Sokol rozpustili, ale i jeho celou, téměř 160 letou tradici. Právě 8. října 1941 byla spuštěna tzv. Akce Sokol, jejímž cílem bylo zatknout a následně deportovat do koncentračních táborů všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot a tím paralyzovat odbojovou činnost Sokola. Bylo zatčeno skoro 900 sokolů a o několik dní později byla činnost Sokola rozpuštěna a sokolský majetek zabaven. Téměř 93 % ze zadržených sokolů se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Členové Sokola i nesokolská veřejnost si 8. října připínají na oděv sokolskou kokardu jako připomínku sokolské perzekuce a v mnoha městech naší republiky v tento den vlají na radnicích sokolské vlajky. Krojovaní sokolové se také setkávají u pomníků a památníků, aby uctili památku tragicky zesnulých bratrů a sester. Hlavní připomínkovou akcí pietního dne je Večer sokolských světel. Více informací naleznete na našem webu mbsokol.cz.

 

Mapa
Kontakt na organizátora
Jméno

Karolína Plačková

Telefonní číslo

721583724

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace