Sokolská květina k 28. říjnu na Vítkově,
sokolské oslavy ale většinou proběhly individuálně

29. 10. 2020

Položení sokolské květiny k Národnímu památníku na Vítkově z rukou starostky ČOS Hany Moučkové byla jednou z mála oficiálních oslav 102. výročí založeníá samostatného státu 28. října. Kvůli nouzovému stavu museli sokolové letos organizované akce zrušit, oslavy se tak přesunuly do virtuálního prostředí. Sokolové tak alespoň na dálku vyjadřovali svou sounáležitost s českým státem i sokolskou komunitou.

Starty 32 závodů musel kvůli omezením vyplývajícím z vládních protiepidemiologických nařízení o měsíc odložit jeden s hlavních projektů ČOS, Sokolský běh republiky. Na státní svátek 28. října tak uspořádal Individuální výzvu, v níž umožnil připojit se k oslavě státního svátku všem, kteří jej chtěli oslavit pohybem, alespoň na dálku přes sdílení fotek, na nichž se sokolky a sokolové zvěčnili při běhu nebo výletu s českými a sokolskými motivy. Sešlo se jich několik desítek - ke shlédnutí jsou ZDE.
Vzhledem k tomu, že starty většiny závodů byly odloženy na 28. listopadu, je možná se do skutečného závodu ještě přihlásit

S obdobnou výzvou přišla i Komise turistiky Odboru všestrannosti ČOS, která do virtuálního prostoru přenesla tradiční Sokolský výstup na Říp. Sokolové tak posílali své snímky z výstupu na jakýkoliv vrchol, kopec či kopeček. Prohlédnout si je můžete ZDE.

„Děkuji všem, kteří se alespoň takto připojili k oslavám 28. října. Měla jsem obrovskou radost z každé fotky. Sokolku, která se zapojila do Individuální výzvy Sokolského běhu republiky, jsem dokonce potkala, když jsem byla s květinou u Národního památníku na Vítkově. Věřím, že tento čas přečkáme v pořádku,“ uvedla starostka ČOS Hana Moučková.