Sokol podepsal s Hradní stráží
Memorandum o spolupráci

14. 06. 2024

Česká obec sokolská a Hradní stráž budou rozvíjet a prohlubovat vzájemnou spolupráci. Starosta ČOS Martin Chlumský a velitel Hradní stráže plukovník Jaroslav Ackermann podepsali v Tyršově domě memorandum o vzájemné spolupráci.

"Sokol od svého počátku buduje u svých členů fyzickou zdatnost, stará se i o psychickou odolnost a rozvíjí vlastenectví. Historicky jsme si s Hradní stráží velmi blízko a podpis memoranda je jen stvrzením spolupráce, která trvá od vzniku republiky," řekl starosta ČOS Martin Chlumský.

Sokolové položili základ dnešní Hradní stráži. Do dějin rodícího se československého státu totiž vstoupili v roce 1918 mimo jiné i převzetím čestné úlohy stráže Pražského hradu. Pražský hrad střežili spolu se členy České obce střelecké a dobrovolníky z řad studentů.

Hradní stráž se podle slov jejího velitele Jaroslava Ackermanna potýká s nenaplněností a bylo by tak pěkné, kdyby ji rozšířili další sokolové. "Třeba by se jich mohlo rekrutovat padesát ročně," usmál se plukovník generálního štábu Jaroslav Ackermann a dodal: "Jednou z cest můžou být společné debaty a ukázky. Tímto směrem bychom mohli rozvíjet spolupráci."

Faktem je, že sokolové jsou i dnes členy Hradní stráže. Patří mezi ně například Marek Manda, velitel Sokolské stráže, která je čestnou jednotkou České obce sokolské. Mezi hlavní úkoly Sokolské stráže patří organizace, zabezpečení a provádění slavnostních, pietních a smutečních aktů, dále sokolských průvodů a slavností.

K činnosti Sokolské stráže neodmyslitelně patří výuka pořadové přípravy pro krojované sokoly. Sokolská stráž sdružuje krojované sokoly napříč republikou.